Reklama

Reklama

Nowy wątek "afery rosyjskiej" w USA

Bliski doradca Donalda Trumpa z okresu jego kampanii wyborczej Erik Prince nawiązał przed objęciem władzy przez nową administrację USA kontakt z rosyjskim finansistą, związanym z rodziną prezydenta Władimira Putina - pisze w poniedziałek "Financial Times".

Prince, założyciel kontrowersyjnej firmy wojskowych najemników Blackwater, spotkał się na Seszelach z Kiriłem Dmitrijewem, rosyjskim finansistą powiązanym z rodziną Putina na kilka tygodni przez inauguracją Trumpa.

To jeden z kontaktów osób z otoczenia prezydenta USA z przedstawicielami Moskwy, jaki bada zespół prokuratora specjalnego Roberta Muellera, prowadzący śledztwo w tak zwanej sprawie Russiagate - pisze brytyjski dziennik.

Prawdopodobnie kontakty te podsycą spekulacje na temat tego, czy Prince szukał dyskretnych kanałów komunikacji z Kremlem - podkreśla "FT".

Reklama

Informacje o spotkaniu Prince'a z niewymienionym z nazwiska przedstawicielem władz rosyjskich pojawiły się już w maju 2017 roku. Prince nie zaprzeczył wtedy, że nawiązał taki kontakt, ale polemizował z tezą, że starał się w imieniu Trumpa stworzyć poufny kanał łączności.

"FT" podkreśla, że sprawa nabrała powagi teraz, gdy okazało się, że przedstawicielem Kremla, z którym Prince nawiązał kontakt, był Dmitrijew.

Żona Dmitrijewa jest przyjaciółką córki Putina i wiceszefową jej fundacji Innopraktika; on sam zarządza wartym 10 mld dolarów Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) i jest bardzo wpływową osobą w otoczeniu Putina.

Prokurator Mueller stara się ustalić, czy Prince - którego siostra Betsy DeVos jest amerykańskim ministrem edukacji - usiłował na początku 2017 roku ustalić kanały komunikacyjne z Kremlem na użytek obejmującej rządy administracji Trumpa - wyjaśnia dziennik.

Coraz bliżej prezydenta

Śledztwo prokuratora Muellera nabrało tempa, gdy w połowie marca jego zespół wystosował wezwanie sądowe do firmy prezydenta, Trump Organization, z żądaniem przekazania dokumentów, z których część dotyczy Rosji.

Dochodzenie zbliżyło się więc do samego Trumpa; według mediów przedmiotem zainteresowania zespołu Muellera są pochodzące z zagranicy fundusze, które zasiliły jego kampanię wyborczą.

W lutym w wyniku dochodzenia Muellera amerykański resort sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w 2016 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy