Reklama

Reklama

Nowy ranking zaufania we Włoszech. Na czele papież Franciszek

Papież Franciszek znów prowadzi w rankingu zaufania we Włoszech. Najmniejszym cieszą się parlament i partie polityczne. Z sondażu instytutu Demos wynika, że 40 procent Włochów uważa imigrantów za zagrożenie dla porządku publicznego i osobistego bezpieczeństwa.

Rezultaty sondażu opublikowanego w sobotę w dzienniku "La Repubblica" wskazują, że 82 procent mieszkańców Włoch ufa papieżowi. Przed rokiem wskaźnik ten wynosił 85 procent. Na drugim miejscu rankingu zaufania znajdują się siły porządkowe (71 procent), a na trzecim - szkoła (54 procent).

Prezydentowi Sergio Mattarelli ufa 49 procent obywateli, tyle samo co przed rokiem.

Na piątym miejscu jest Kościół, który cieszy się zaufaniem 44 procent Włochów. Tu zanotowano spadek: przed rokiem instytucji Kościoła ufało 48 procent ankietowanych.

Unii Europejskiej ufa mniej niż jedna trzecia Włochów (29 procent).

Reklama

Dwa ostatnie miejsca w tym rankingu zajmują parlament (11 procent zaufania) i partie polityczne (6 procent). W ciągu roku zanotowały spadek zaufania o 1 punkt procentowy.

Rośnie strach przed imigrantami

Rzymski dziennik zwraca też uwagę na wyraźny wzrost strachu przed imigrantami. Obawia się ich 40 procent uczestników sondażu. Przed rokiem za zagrożenie uważało przybyszów 28 procent Włochów.

Gazeta podkreśla, że ten wynik to m.in. rezultat rekordowego napływu imigrantów, ale także porażki procesu integracji i pobłażania dla przestępczości, jakiej dopuszczają się niektórzy imigranci, a nawet poczucia bezradności wobec niej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy