Reklama

Nowe dokumenty. Rosja miała zająć Ukrainę w 10 dni i zabić przywódców

Brytyjski think-tank ujawnił dokumenty o rosyjskich planach działań w Ukrainie. Wynika z nich, że Władimir Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu 10 dni, a do sierpnia anektować kraj. Służby specjalne miały też listę ukraińskich przywódców, których chciały zabić.

Według opisywanych przez Royal United Services Institute dokumentów, tylko niewielka grupa rosyjskich urzędników była w pełni wtajemniczona w te plany. Jak informuje think-tank, nawet zastępcy dowódców poszczególnych rodzajów sił zbrojnych dowiedzieli się o planie inwazji i okupacji Ukrainy dopiero na kilka dni przed atakiem, a taktyczne jednostki wojskowe otrzymywały rozkazy na kilka godzin wcześniej.

Z dokumentów wynika, że Rosja planowała przejąć ukraińskie elektrownie, lotniska, sieci wodociągowe, bank centralny i parlament oraz że rosyjskie służby specjalne miały zabić ukraińskich przywódców. Plany wydawały się zakładać, że ukraińscy urzędnicy państwowi "albo uciekną, albo zostaną schwytani w wyniku szybkiej inwazji".

Reklama

Strategiczne zajęcie elektrowni atomowych

W planach inwazji miały podobno być przedstawione działania dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych, których zajęcie miało zapewnić schronienie rosyjskim wojskom, dać kontrolę nad systemem energetycznym Ukrainy oraz potencjalną możliwość szantażowania krajów europejskich ryzykiem skażenia nuklearnego.

Jak informuje think-tank, Rosja planowała rozpocząć inwazję od zmasowanych ataków rakietowych i lotniczych przeciwko ukraińskim celom wojskowym. Nie chcieli jednak uderzać w infrastrukturę krytyczną, taką jak elektrownie i koleje, ponieważ były one kluczowe dla jej planów zajęcia kraju.

Ponadto sporządzono listy członków ukraińskich władz i urzędników, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie: osoby do zabicia, do zastraszenia, uważane za neutralne, których należy zachęcić do współpracy oraz gotowe do współpracy.

W czwartek minął 281. dzień od czasu rozpoczęcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | Wielka Brytania | służby specjalne | inwazja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy