Reklama

Reklama

Nowa Zelandia: Naukowcy podnieśli poziom alarmu dla superwulkanu

Naukowcy z GNS Science po raz pierwszy w historii podnieśli poziom alertu dla superwulkanu Taupō w Nowej Zelandii. Od około 1800 lat wulkan drzemie, ale naukowców zaniepokoiły występujące od maja trzęsienia ziemi. Do tej pory odnotowano ich prawie 700.

Superwulkan Taupō znajduje się w centralnej części Wyspy Północnej na obszarze Nowej Zelandii. W kalderze, czyli wielkim zagłębieniu w szczytowej części wulkanu, znajduje się jezioro Taupo. Powstało ono na skutek dwóch erupcji, do których doszło około 22,6 tys. lat temu. Były to najgwałtowniejsze erupcje w ciągu ostatnich 70 tys. lat.

Nowa Zelandia. Superwulkan wzmaga trzęsienia

Od maja 2022 r. nastąpił wzrost liczby trzęsień i deformacji gruntu w rejonie Taupō. W związku z tym naukowcy podjęli decyzję o podniesieniu poziomu alarmu wulkanicznego. Jak zapewnia agencja, zostało to poprzedzone analizą danych i rosnącą świadomością na temat samego wulkanu, jak i przyczyn dawnych niepokojów.

Reklama

"Do tej pory zaobserwowaliśmy prawie 700 trzęsień ziemi, głównie na głębokości od czterech do 13 km pod jeziorem" - poinformowało GNS Science. Jednocześnie naukowcy uspokajają, że stale monitorują zarówno Taupō, jak i inne wulkany pod kątem ich aktywności.

W ciągu ostatnich 150 lat zaobserwowano 17 przypadków wzmożonej aktywności wulkanu. Kilka z nich było poważniejszych niż te, które są obecnie obserwowane. "Żaden z tych przypadków nie zakończył się erupcją" - zapewniają naukowcy. 

Nowa Zelandia. Wulkan jet uśpiony od 1800 lat

Okresy wzmożonej aktywności są powszechne w przypadku kalder na całym świecie. Mają miejsce, gdy magma lub podgrzana przez magmę gorąca woda i para przedzierają się przez ziemię pod wulkanem, powodując trzęsienia ziemi, ruchy gruntu i zmiany w systemach hydrotermalnych.

Ja mówią naukowcy, mogą one trwać miesiącami lub latami i nie skutkować erupcją. Niepokojące byłoby nasilenie zjawisk oddziałujące na lokalne tereny. Mowa o trzęsieniach ziemi, osuwiskach czy upłynnieniu gruntu. Budzącym niepokój objawem mogłyby być również znaczące deformacji gruntu, rzędu dziesiątek centymetrów lub metrów.

Podniesienie poziom alarmu do jednego stopnia - jak twierdzą naukowcy - jest głównie związane z zagrożeniami dla środowiska.

Ostatnia silna erupcja wulkanu Taupō miała miejsce około 232 roku - została sklasyfikowana jako 6 w skali VEI. Z kolei ostatnia erupcja miała miejsce w 260 roku i wówczas oceniono ją na 0 w tej samej skali.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy