Reklama

Reklama

Nowa książka na temat finansów Watykanu. "Święty krach"

Watykan znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej – wynika z najnowszej książki włoskiego dziennikarza śledczego, której fragmenty publikuje dziennik "La Repubblica".

Artykuł pt. "Il sacro crac" ("Święty krach") ujawnia ustalenia publicysty Gianluigi Nuzziego na temat stanu finansów Stolicy Apostolskiej. Według niego w 2018 r. Watykan zakończył rok budżetowy na minusie. W sposób niekontrolowany wzrosły wydatki na wynagrodzenia, podczas gdy zmalały dochody.

I tak wpływy z tzw. świętopietrza, czyli składki kościołów lokalnych na rzecz watykańskiej centrali, zmalały w 2018 r. do 51 mln euro. W 2006 r. dochody z tego tytułu wynosiły jeszcze 101 mln euro. Mniejsze są także wpływy z tytułu wynajmu watykańskich nieruchomości. 800 z 4000 obiektów nie miało najemcy. 15 proc. wynajętych lokali było wynajmowanych za darmo, a wiele innych poniżej cen rynkowych - twierdzi autor.

W cytowanej przez "La Repubblica" książce pt. "Giudizio Universale" ("Sąd ostateczny") Nuzzi obwinia za ten stan oparty na klientelizmie system gospodarowania finansami oraz próby torpedowania reform papieża Franciszka wewnątrz kurii. Papież Franciszek od 2013 r. stara się uporządkować watykańskie finanse.

Reklama

Watykan jak dotąd nie zajął stanowiska w sprawie najnowszej publikacji Nuzziego, który jest też autorem kilku innych książek na temat Watykanu.

Na początku października włoska prasa pisała o zawieszeniu pięciu pracowników watykańskiej kurii. Według mediów chodziło o nielegalne wykorzystanie środków ze świętopietrza, m. in. kupno nieruchomości w Londynie.

W związku z ujawnieniem tego skandalu ze stanowiska ustąpił szef watykańskiej policji Domenico Giani.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy