Reklama

Reklama

Norwegia: Niewłaściwe sformułowania dotyczące Polski. Interwencja ambasady

Ambasada RP w Oslo interweniowała w związku z niewłaściwymi sformułowaniami dotyczącymi Polski, które pojawiły się na portalu internetowym norweskiego nadawcy publicznego NRK. Część określeń została już poprawiona.

W artykule opublikowanym w związku z 75. rocznicą deportacji ponad 700 norweskich Żydów do niemieckich obozów redakcja NRK napisała m.in., że Żydów wysyłano do Polski na pewną śmierć oraz że obóz Auschwitz w 1942 roku znajdował się na terenie państwa polskiego.  

NRK zacytowała wypowiedź autorki książki o współpracy norweskiej policji przy deportacji Żydów Marte Michelet, która stwierdza, że Polska jest ekstremalnie przerażającym przykładem tego, jak patriotyczna narracja historyczna wybiela swoich zbrodniarzy, by nadać im innego wymiaru. 

Reklama

Jak przekazał w środę PAP pełniący obowiązki ambasadora RP w Oslo radca-minister Marian Siemakowicz, redakcja NRK na stronie internetowej "dokonała pewnych zmian, ambasada podjęła jednak dalsze kroki". 

W Norwegii rzetelnością mediów zajmuje się Norweska Rada Etyki Mediów. W 2015 roku organ ten za sprawą interwencji polonijnego dziennikarza rozpatrywał sprawę publikacji w jednej z norweskich lokalnych gazet określenia "polski obóz koncentracyjny". Rada Etyki Mediów orzekła wówczas, że sformułowanie to nie narusza zasad etycznych, a norweska redakcja postąpiła właściwie, publikując sprostowanie. Skarżący domagał się stanowiska Rady, gdyż wyjaśnienie gazety uznał za zdawkowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje