Reklama

Norwegia: Atak w mieście Kongsberg. Są zabici i ranni

Co najmniej cztery osoby zabił w środę mężczyzna, który strzelał z łuku w norweskim mieście Kongsberg - podał nadawca publiczny NRK. Wiele osób jest rannych. Sprawca został zatrzymany. - Jest "kilka miejsc zbrodni" - powiedział szef lokalnej policji Oeyvind Aas.

Nie wiadomo, czy atak miał podłoże terrorystyczne, policja przesłuchuje napastnika, który działał sam, i stara się ustalić, jakie były motywy jego postępowania. Nie ujawniono tożsamości mężczyzny.

Atak w sklepie spożywczym

Sprawca przemieszczał się po "dużym obszarze" Kongsberga i strzelał do ludzi w różnych miejscach - przekazała policja. Do ataku doszło według mediów m.in. w sklepie spożywczym Coop.

Według stacji TV2 napastnik był też uzbrojony w nóż i "inne rodzaje broni".

Oeyvind Aas podczas konferencji prasowej odmówił podania informacji o liczbie ofiar i rannych. Podkreślił, że policja nie prowadzi "aktywnych poszukiwań" wspólników sprawcy ataku.

Reklama

Lokalne media podają, że w mieście prowadzona jest szeroka akcja policyjna, w której udział biorą dwa śmigłowce i ponad 10 karetek pogotowia. Mieszkańcom miasta nakazano pozostanie w domach, kilka dzielnic zostało zamkniętych - pisze AFP.

O sytuacji informowana jest na bieżąco minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Norwegii Monica Maeland. Informacje o ataku przekazano też służbom specjalnym.

Komunikat policyjnego dowództwa


- O 18.13 otrzymaliśmy doniesienia od kilku osób mówiących, że ktoś porusza się z bronią. Możemy niestety potwierdzić, że w wyniku zdarzenia kilka osób zginęło - przekazał Øyvind Aas cytowany przez dziennik "Dagbladet".

Władze natychmiast po ataku nakazały funkcjonariuszom w całym kraju mieć przy sobie broń, której policjanci norwescy nie noszą stale przy sobie, ale mają dostęp do broni długiej i krótkiej, gdy jest to konieczne - relacjonuje Reuters. "To dodatkowy środek ostrożności. Policja nie ma na razie informacji o zmianach w poziomie zagrożenia krajowego" - głosi komunikat policyjnego dowództwa.

Kongsberg liczy około 28 tys. mieszkańców i leży na południowym wschodzie Norwegii, ok. 80 km od Oslo.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | atak | ofiary.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy