Reklama

Reklama

NordStream2. Media: Statek Akademik Czerski jest już w Kaliningradzie

Statek Akademik Czerski, który - jak zapowiadała Rosja - może dokończyć układanie po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2, jest już w Kaliningradzie. Poinformowała o tym w niedzielę telewizja Rossija 24, powołując się na dane portali śledzących ruch statków.

O tym, że Rosja, wykorzystując ten statek, może samodzielnie ukończyć budowę Nord Stream 2, mówił w grudniu 2019 r. minister energetyki Aleksandr Nowak. W ostatnim czasie przedstawiciele Rosji nie wypowiadali się na ten temat.
Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała w połowie kwietnia, że Akademik Czerski przejdzie modernizację w Kaliningradzie bądź Petersburgu. Ta jedyna rosyjska jednostka, która może układać rurociąg po dnie morskim, powinna zostać przystosowana do układania rur o średnicy 1220 mm, z których składa się Nord Stream 2.

Reklama

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim.

Nord Stream 2 zbudowano dotąd w 93 procentach; jego ukończenie wymaga ułożenia na dnie morskim 160 km dwóch nitek rurociągu.

Z Moskwy Anna Wróbel

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy