Reklama

Reklama

Nord Stream 2. Rosyjskie media: 15 stycznia zacznie się układanie gazociągu na wodach Danii

Rosyjski statek Fortuna zacznie 15 stycznia układanie dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii - podał rosyjski portal gospodarczy Prime. Portal powołał się na komunikat wydany przez Duńską Agencję Morską.

Wraz z Fortuną w pracach będą uczestniczyć statki Bałtijskij Issledowatiel i Murman oraz jednostki pomocnicze. Murman po raz pierwszy jest wymieniany w kontekście ukończenia Nord Stream 2. Bałtijskij Issledowatiel to jednostka rosyjskich służb ratownictwa morskiego.

W komunikacie Duńska Agencja Morska podała, że w związku z układaniem rur wokół statków zostanie utworzona tymczasowo strefa o szerokości kilkuset metrów, gdzie inne jednostki nie będą mogły wpływać ani stawać na kotwicy. Zabroniony będzie też w tej strefie połów ryb, nurkowanie i inne prace.

Reklama

1200-kilometrowy Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc. Jego dwie nitki trzeba jeszcze ułożyć na odcinku około 75 km. Odcinek Nord Stream 2 przebiegający w wodach Danii na południe od Bornholmu ma zostać połączony z krótszym odcinkiem, przebiegającym przez wody Niemiec.

Kto bierze udział w finansowaniu budowy Nord Stream 2?

Pod koniec 2019 rok, wobec groźby sankcji USA, szwajcarska firma Allseas wycofała z Bałtyku oba swe statki do układania rurociągów. Rosja zapowiedziała ukończenie gazociągu własnymi siłami.

Poza rosyjskim Gazpromem w finansowaniu budowy Nord Stream 2 uczestniczy pięć zachodnich spółek energetycznych - niemieckie Uniper i Wintershall DEA, austriacka OMV, francuska Engie i Royal Dutch Shell.

Z Moskwy Anna Wróbel

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy