Reklama

Reklama

Niszczycielskie pożary we Francji. Uszkodzone domy i tysiące ewakuowanych

W południowo-zachodniej Francji szaleją pożary. W regionie Gironde żywioł uszkodził domy, a ponad osiem tysięcy mieszkańców zostało zmuszonych do ewakuacji. Pożar pochłonął hektary lasów.

Jak informuje Reuters, ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że konieczna była ewakuacja ponad ośmiu tysięcy mieszkańców. Niebo nad regionem Gironde przysłoniły kłęby dymu, które unosiły się z płonących lasów. Pomimo działań strażaków i przelotów samolotów z wodą, spłonęło co najmniej sześć hektarów drzew. 

Ewakuacja miasta

Po tym, jak władze podjęły decyzję o ewakuacji części miasta, w mediach społecznościowych pojawił się komunikat. 

"Przygotujcie swoje dokumenty, zwierzęta, które możecie zabrać ze sobą, trochę dobytku i oczekujcie na zaproszenie do wyjścia, które zostanie wam przekazane przez żandarmerię, urzędników lub wolontariuszy chodzących od drzwi do drzwi" - podaje za facebookowym kontem gminy Gironde w Belin-Beliet Reuters.

Reklama

Policja kazała opuścić domy 

 

Także w miejscowości Hostens - z powodu rozprzestrzeniającego się ognia - służby nakazały mieszkańcom opuścić domy i zabrać najpotrzebniejsze rzeczy oraz zwierzęta. 

- Każdy w wiosce wspinał się na dachy domów, żeby zobaczyć co się dzieje. W przeciągu 10 minut dym stał się ogromny - powiedziała agencji Reutera 30-letnia mieszkanka regionu. 

Mimo ostrzeżeń i ewakuacji niektórzy zdecydowali się pozostać w swoich domach

Europa zmaga się z pożarami

Nie tylko Francja walczy z niszczycielskimi pożarami. W Hiszpanii strażacy walczą z kilkudziesięcioma pożarami. Największe pojawiły się na północnym zachodzie kraju. Największe zagrożenie jest w gminie San Juan de Gredos w prowincji Avila we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu. Z tego powodu wielu mieszkańców zostało ewakuowanych. Trudna sytuacja panuje również w miejscowościach Espejos de la Reina oraz Boca de Huergano. 

Hiszpańska Obrona Cywilna twierdzi, że opady deszczu, które pojawiły się po raz pierwszy podczas tegorocznych wakacji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy