Reklama

Reklama

​Niger: 22 osoby zmarły w wyniku epidemii cholery

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) poinformowała, że w Nigrze rozprzestrzenia się epidemia cholery. Według ostatniego bilansu, opublikowanego w środę, od początku lipca na chorobę tę zmarły 22 osoby, a 1351 jest zakażonych.

Poprzedni bilans, ogłoszony przez tygodniem, mówił o 13 zgonach i 993 przypadkach zachorowań. Połowa zarażonych to dzieci poniżej 14. roku życia.

Jak pisze agencja AFP, od czasu ogłoszenia epidemii miejscowe służby medyczne rozpoczęły intensywną walkę z chorobą. Rząd Nigru otrzymał wsparcie od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNICEF-u oraz organizacji Lekarze Bez Granic.

Z wizytą w Nigrze przebywał minister zdrowia sąsiedniej Nigerii Iliassou Mainassara, który zdradził, że epicentrum epidemii leży w nigeryjskiej prefekturze Madaruonfa, w pobliżu Nigerii, "skąd pochodzi 90 procent pacjentów". Zapewnił, że sytuacja była pod kontrolą.

Reklama

Eksperci oceniają, że epidemia jest wynikiem powodzi po ulewnych deszczach. Jak podkreśla AFP, istnieją obawy, że w najbliższym czasie choroba może się jeszcze bardziej rozprzestrzenić i pochłonąć więcej ofiar.

Cholera to groźna i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery. Do zakażenia dochodzi głównie przez zanieczyszczoną ludzkimi odchodami wodę. Wodę mogą skazić bakteriami jedynie ludzie chorzy lub nosiciele bakterii. 

Reklama

Reklama

Reklama