Reklama

Niezwykłe odkrycie. Nawet chwilowa utrata wagi jest dobra dla zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że utrata masy ciała zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób związanych z otyłością. Naukowcy dokonali jednak kolejnego odkrycia. Okazuje się, że osoby otyłe, które schudły, choćby i ponownie przybrały na wadze, po latach są mniej narażone na choroby serca i cukrzycę typu 2.

Jak czytamy w piśmie "Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes", wcześniejsze badania wykazały, że około połowa osób z otyłością, które uczestniczą w programach odchudzania, odzyskuje utraconą wagę w ciągu pięciu lat.

Behawioralne programy odchudzania

Aby zrozumieć długoterminowe skutki zdrowotne tego zjawiska, dr Jamie Hartmann-Boyce z University of Oxford i jej współpracownicy zebrali dane dotyczące ponad 60 000 dorosłych ze 124 randomizowanych, kontrolowanych badań behawioralnych programów kontroli wagi. Programy te zachęcają do zmiany nawyków żywieniowych lub do ćwiczeń fizycznych, aby wpłynąć na utratę wagi.

Reklama

Wszystkie badania obejmowały dane dotyczące jednego lub więcej pomiarów kardiometabolicznych - takich jak ciśnienie krwi, częstość występowania chorób serca lub poziom cholesterolu - co najmniej 11 miesięcy po zakończeniu programu. W różnych badaniach osoby, które uczestniczyły w behawioralnych programach kontroli wagi, straciły średnio 2,8 kilograma więcej niż osoby z grup kontrolnych. Odzyskiwały również od 0,12 do 0,32 kilograma więcej każdego roku po zakończeniu programu.

Utrata masy ciała opóźnia problemy zdrowotne

U osób, które uczestniczyły w behawioralnych programach kontroli wagi widoczne było niewielkie, ale znaczące długoterminowe obniżenie poziomu cholesterolu, poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi. Pięć lat po zakończeniu programu wskaźnik cholesterolu uczestników był średnio o 1,5 punktu niższy niż przed programem. Widoczne było także statystycznie istotne obniżenie skurczowego ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi. Istnieją jednak dowody na to, że im większy powrót do poprzedniej wagi, tym mniejsza i krótsza ta poprawa.

- Kiedy myślimy o wpływie na poziomie populacji, sugerujemy, że mniej osób może trafić do szpitala z różnymi chorobami kardiometabolicznymi - wskazała Hartmann-Boyce.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego odzyskanie wagi nie odwraca całkowicie korzyści zdrowotnych wynikających z utraty wagi. Być może poprawa diety i ćwiczenia przynoszą korzyści zdrowotne niezależnie od utraty wagi. Według Hartmann-Boyce możliwe także, że utrata masy ciała opóźnia wystąpienie problemów zdrowotnych. - Jeśli odzyskujesz wagę, przede wszystkim nie tylko tobie się to przytrafia. Ale to też nie znaczy, że nie było warto. Nie oznacza to, że nie było korzyści - podkreśliła badaczka. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: otyłość | choroby | utrata wagi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy