Reklama

Reklama

Nieznana choroba z Sudanu Południowego. Zmarło na nią prawie 90 osób

Misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) bada przypadki śmierci 89 osób, które zmarły na niezidentyfikowaną chorobę w rejonie miejscowości Fangak w Sudanie Południowym. Choroba pojawiła się po lokalnych powodziach, władze twierdzą, że nie jest to cholera.

"Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który zbada sprawę i oceni związane z nią ryzyko; będzie mógł też zebrać próbki od chorych - na razie wiemy o śmierci 89 osób" - powiedziała stacji BBC Sheila Baya z WHO.

Zobacz też: Koronawirus, Omikron. WHO: Nie powoduje ciężkich objawów

Ministerstwo zdrowia Sudanu Południowego od zeszłego tygodnia informowało o nieznanej, śmiertelnej chorobie, która szerzy się w stanie Jonglei, w którym leży Fangak.

Reklama

Próbki zebrane od chorych nie wykazały, by byli zakażeni cholerą - przekazały lokalne władze medyczne.

Nieznana choroba po powodziach

Sudan Południowy został w ostatnich miesiącach dotknięty największymi od 60 lat powodziami. Według ONZ żywioł wpłynął na życie niemal miliona osób, 35 tys. z nich musiało zostać ewakuowanych. Jednym z regionów, w których powódź wyrządziła największe szkody, jest stan Jonglei.

Z powodziami łączy się zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się malarii; wiele dzieci jest też zagrożonych niedożywieniem - ostrzegł Lam Tungwar Kueigwong z południowosudańskiego rządu.

Przez powódź misja WHO ma trudności z przemieszczaniem się po kraju i dotarciem do regionu, w którym pojawiła się niezidentyfikowana choroba.

Reklama

Reklama

Reklama