Nieudana akcja lotnictwa w Nigerii. Zginęli cywile
Co najmniej 13 cywilów straciło życie podczas nieudanego ataku nigeryjskiego myśliwca na bazę bojowników Boko Haram w miejscowości Gajiganna, oddalonej o 50 km od stolicy stanu Borno, Maiduguri. Zamiast islamistów ostrzelano mieszkańców pobliskiej wsi.

Do incydentu doszło w położonym na północnym wschodzie stanie Borno, gdzie Boko Haram ma swe kryjówki - podaje agencja AFP, która powołuje się na relacje naocznych świadków.
Samolot myśliwski pojawił się w tamtych okolicach o godz. 19.30 czasu lokalnego w niedzielę (godz. 20.30 w Polsce). Mieszkańcy wsi wpadli w panikę i zaczęli uciekać, nie bacząc na wymianę ognia między siłami rządowymi i dżihadystami. Część z nich stała się ofiarą bombardowania. 13 osób straciło życie, a kilkanaście odniosło rany - podały miejscowe władze.
Rzecznik nigeryjskich sił powietrznych, Ibikune Daramola, powiedział AFP, że nic mu nie wiadomo o ofiarach wśród ludności cywilnej. "Mogę jedynie zapewnić, że lotnictwo wspomagało i osłaniało siły lądowe, zaatakowane przez terrorystów z organizacji Boko Harama" - dodał.
Korespondentowi AFP udało się jednak uzyskać w bazie wojskowej w Maiduguri wypowiedź jednego z oficerów, który stwierdził, że "ludność cywilna nie zastosowała się do rozkazów dowództwa operacyjnego, które nakazywały jej pozostanie w swych domach".
Działalność Boko Haram w Nigerii
Nigeria od 2009 roku jest wstrząsana terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która doprowadziła do śmierci ponad 27 tys. osób, a 1,8 mln ludzi zmusiła do opuszczenia miejsc zamieszkania.
Chociaż nigeryjski rząd twierdzi, że od końca 2015 roku Boko Haram zostało w większości pokonane, dżihadyści wciąż są w stanie atakować w mieście Maiduguri i wokół niego, a także na większości obszaru północno-wschodniej Nigerii.
Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia.
W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii - lub przynajmniej jej części - w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.