Niepokojący trend w UE. Nagły wzrost zachorowań, chodzi o dwie choroby

Dramatycznie wzrosła liczba zachorowań na kiłę i rzeżączkę - wynika z analizy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wzrosty wynoszą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent na przestrzeni kilku lat. Przyczynę takich wyników można dopatrywać m.in. w zwiększeniu liczby testów. Niepokoi jednak fakt, że część szczepów rzeżączki jest odporna na leki.

Kiła i rzeżączka są coraz częściej wykrywalne. Nowe dane agencji UE. Zdj. ilustracyjne
Kiła i rzeżączka są coraz częściej wykrywalne. Nowe dane agencji UE. Zdj. ilustracyjneANDRZEJ ZBRANIECKIEast News

Choroby przenoszone drogą płciową są coraz częściej odnotowywane w Unii Europejskiej - to konstatacja najnowszych badań Europejskiej Agencji Chorób.

W analizie zwrócono uwagę na dwie choroby: kiłę i rzeżączkę. Dane dotyczą 2022 i 2023 roku. W przypadku 2023 roku odnotowano niemal 100 tys. przypadków rzeżączki. To o 31 proc. więcej niż rok wcześniej oraz aż 300 proc. więcej niż w 2014 roku. Sytuację pogarsza fakt, że część szczepów tej choroby stała się odporna na leki.

Kiła. Więcej przypadków zachorowań w UE. Nowe dane

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które rozpoczęło swoją działalność w 2009 roku, podało również najnowsze dane dotyczące kiły.

W 2023 roku zanotowano 40 tys. przypadków tej choroby. To wzrost wysokości 13 proc. rok do roku oraz 100 proc. w porównaniu do 2014 roku.

Ciągle najczęściej odnotowywaną chorobą przenoszoną drogą płciową jest chlamydioza z 230 tys. przypadków. Jednak tutaj mamy do czynienia z niewielkim wzrostem na przestrzeni ostatnich lat.

Niepokojący trend w UE. Chodzi o choroby przenoszone drogą płciową

Specjaliści wskazują, że wzrost zachorowań można połączyć z większą liczbą przeprowadzonych testów STI. Z drugiej strony mieszkańcy UE rzadziej używają środków antykoncepcyjnych, praktykując "ryzykowne zachowania seksualne".

Już przed rokiem alarm w sprawie sytuacji w Unii Europejskiej podniosła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wskazywano na spadek liczby nastolatków korzystających z prezerwatyw, co prowadzi do roznoszenia się chorób oraz nieplanowanych ciąży.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wystąpiło z pilnym apelem o "zwiększenie świadomości społecznej, działań profilaktycznych, testowania i leczenia" w celu rozwiązania problemu chorób płciowych.

Źródło: Politico

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Woźniak: W Polsce mieliśmy dwie przewagi konkurencyjne, obie przepadłyRMF24.plRMF