Reklama

Reklama

Niepokojący raport niemieckiego MON na temat Bundeswehry

Bundeswehra, która od 2019 r. ma objąć dowództwo nad tworzącą się formacją zadaniową bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force), w rzeczywistości nie jest gotowa do bojowych działań. Tak twierdzi "Die Welt", który dotarł do wewnętrznego raportu niemieckiego MON.

Jak wynika z dokumentu, z 44 czołgów typu "Leopard 2" przeznaczonych do udziału w nowej formacji, tylko dziewięć jest sprawnych. 

Podobnie sprawa wygląda z bojowymi wozami piechoty "Marder" - czytamy w "Die Welt". Tylko trzy z koniecznych 14 są gotowe do działań. 

Ponadto brakuje granatów, noktowizorów pojazdów pomocniczych, a nawet odzieży zimowej. 

Pełnomocnik Bundestagu do spraw Bundeswehry Hans-Peter Bartels przyznał w rozmowie z "Die Welt", że podobna niepokojąca sytuacja występuje we wszystkich formacjach Bundeswehry. Także niemiecka Luftwaffe coraz częściej nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań wobec NATO ze względu na częste awarie sprzętu.

Reklama

Obecnie Niemcy na obronność wydają około 1,2 proc. PKB. Nie spełniają więc NATO-wskich zobowiązań przekazywania na ten cel co najmniej 2 proc. PKB. Do 2020 r. budżet niemieckiego MON ma wzrosnąć z 34,3 mld euro do 39,2 mld euro.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy