Reklama

Niepokojący raport niemieckiego MON na temat Bundeswehry

Bundeswehra, która od 2019 r. ma objąć dowództwo nad tworzącą się formacją zadaniową bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force), w rzeczywistości nie jest gotowa do bojowych działań. Tak twierdzi "Die Welt", który dotarł do wewnętrznego raportu niemieckiego MON.

Jak wynika z dokumentu, z 44 czołgów typu "Leopard 2" przeznaczonych do udziału w nowej formacji, tylko dziewięć jest sprawnych. 

Podobnie sprawa wygląda z bojowymi wozami piechoty "Marder" - czytamy w "Die Welt". Tylko trzy z koniecznych 14 są gotowe do działań. 

Ponadto brakuje granatów, noktowizorów pojazdów pomocniczych, a nawet odzieży zimowej. 

Pełnomocnik Bundestagu do spraw Bundeswehry Hans-Peter Bartels przyznał w rozmowie z "Die Welt", że podobna niepokojąca sytuacja występuje we wszystkich formacjach Bundeswehry. Także niemiecka Luftwaffe coraz częściej nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań wobec NATO ze względu na częste awarie sprzętu.

Reklama

Obecnie Niemcy na obronność wydają około 1,2 proc. PKB. Nie spełniają więc NATO-wskich zobowiązań przekazywania na ten cel co najmniej 2 proc. PKB. Do 2020 r. budżet niemieckiego MON ma wzrosnąć z 34,3 mld euro do 39,2 mld euro.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama