Reklama

Reklama

Niepokojący pomruk z Iranu. Najwyższy przywódca grozi Ameryce uderzeniem w odwecie za śmierć Kasema Sulejmaniego

Na zabójstwo Kasema Sulejmaniego Iran odpowie uderzeniem w Amerykę - oświadczył najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei w trakcie spotkania z premierem Iraku Mustafą al-Kazimim. Wypowiedź ajatollaha cytuje za jego oficjalną stroną internetową Reuters. Generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnych oddziałów irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, zginął na początku stycznia w amerykańskim ataku rakietowym. Rozkaz zabicia wojskowego wydał prezydent USA Donald Trump.

Kasem Sulejmani - jeden z najbardziej wpływowych ludzi na Bliskim Wschodzie, dowódca elitarnych oddziałów Al-Kuds, stanowiących siły ekspedycyjne irańskich Strażników Rewolucji - zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku rakietowym.

Rozkaz wydał Donald Trump

Siły amerykańskie ostrzelały w Bagdadzie konwój aut, którym podróżowali m.in. Sulejmani i jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis.

Obaj dowódcy zginęli.

Amerykańska operacja była odwetem za atak na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie. Wiadomo, że rozkaz zabicia Sulejmaniego wydał prezydent USA Donald Trump.

Reklama

Prezydent Iranu zapowiadał "miażdżącą zemstę"

Tuż po amerykańskim uderzeniu prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że Stany Zjednoczone czeka za zabicie Sulejmaniego "miażdżąca zemsta".

"Bez cienia wątpliwości: Iran i inne kraje w tym regionie, dążące do wolności, zemszczą się" - ogłosił Rowhani w oświadczeniu.

Irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł natomiast, że "retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych za śmierć dowódcy Al-Kuds".

Agencja Associated Press podkreślała wówczas, że śmierć Sulejmaniego i al-Muhandisa może okazać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie i bez wątpienia spotka się ostrym odwetem ze strony Iranu i sił popieranych przez niego przeciwko interesom amerykańskim i izraelskim.

Odwet za atak na ambasadę USA w Bagdadzie

Elitarne oddziały Al-Kuds, których dowódcą był Sulejmani, to specjalna jednostka irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, stworzona do walki, prowadzenia działań wywiadowczych i dywersji poza granicami Iranu oraz propagowania islamskiej rewolucji.

Teheran wspiera w regionie m.in. szyickie milicje irackie, libański ruch Hezbollah i iracki Kataib Hezbollah, zbrojne organizacje palestyńskie i szyickie milicje Huti w Jemenie.

Założycielem i byłym przywódcą milicji Kataib Hezbollah był Abu Mahdi al-Muhandis, który zginął wraz z Sulejmanim.

Właśnie bazy Kataibu bombardowali z powietrza Amerykanie w odwecie za śmierć w ataku rakietowym jednego ze swoich kontraktorów, a proirańskie milicje w reakcji zaatakowały ambasadę USA w Bagdadzie.

Na to uderzenie Amerykanie odpowiedzieli właśnie ostrzałem rakietowym, w którym zginęli Kasem Sulejmani i Abu Mahdi al-Muhandis oraz sześciu innych ludzi.

Edyta Bieńczak

Czytaj na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje