Reklama

Nieoficjalnie: Putin zaproponował Trumpowi referendum w Donbasie

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział rosyjskim dyplomatom, że zaproponował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi na szczycie w Helsinkach rozważenie pomysłu referendum, które miałoby pomóc w rozwiązaniu konfliktu we wschodniej Ukrainie - informuje amerykańska agencja prasowa Bloomberg. Doniesienia te potwierdza również ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow.

Agencja powołuje się na dwie osoby, które uczestniczyły w czwartek w spotkaniu przy drzwiach zamkniętych w rosyjskim MSZ z udziałem Putina.

Według jednego z rozmówców Putin, który zasygnalizował Trumpowi pomysł referendum, zgodził się na nieujawnianie publiczne tego planu, by prezydent Trump mógł to rozważyć.

"Ten problem był omawiany. Były konkretne propozycje rozwiązania tej kwestii" - potwierdził również ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow, który był obecny podczas szczytu prezydentów. 

Propozycja Putina, jak utrzymują rozmówcy Bloomberga, to zorganizowanie pod międzynarodowymi auspicjami głosowania mieszkańców separatystycznych terenów na wschodzie Ukrainy, którzy mieliby się wypowiedzieć w kwestii statusu tych ziem.

Reklama

Bloomberg pisze, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentarza w kwestii szczegółów tego, co Putin mówił o Ukrainie na szczycie w Helsinkach. Oświadczył jedynie, że "Omawiano pewne nowe pomysły. Będziemy nad nimi pracować".

Biały Dom nie skomentował na razie doniesień.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy