Reklama

Reklama

Niemieckie MSZ: Wydalenie przez Rosję dwóch naszych dyplomatów jest bezpodstawne

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że "wydalenie dwóch niemieckich dyplomatów przez Rosję jest całkowicie bezpodstawne". - To ponownie obciąża stosunki między dwoma krajami - napisano w poniedziałkowym oświadczeniu.

- Ten ruch nie stanowi zaskoczenia, ale jest całkowicie nieuzasadniony z punktu widzenia rządu federalnego - oznajmił resort niemieckiej dyplomacji. - Dzisiejsza decyzja rosyjskiego MSZ ponownie obciąża nasze stosunki - dodano.

W poniedziałek Rosja uznała dwóch pracowników ambasady Niemiec w Moskwie za persona non grata i postanowiła o wydaleniu ich z kraju. To odpowiedź na niedawne wydalenie przez Berlin dwóch dyplomatów rosyjskich.Rosyjski resort spraw zagranicznych ostrzegł także niemieckiego ambasadora, że "strona rosyjska będzie niezmiennie odpowiednio reagować w proporcjonalny sposób na wszelkie potencjalne konfrontacyjne ataki Berlina przeciwko nam w przyszłości".

Rosja oceniła decyzję Niemiec za "nieprzyjazną"

Niemcy 15 grudnia podjęły decyzję o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów i wezwaniu ambasadora Rosji po tym, jak sąd w Berlinie skazał na karę dożywotniego więzienia Wadima Krasikowa za zabójstwo czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego w 2019 roku w stolicy Niemiec. Uznano, że za morderstwem stoją ludzie powiązani ze służbami specjalnymi Rosji.

Reklama

Jeszcze tego samego dnia rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zapowiedziała, że Rosja odpowie w "adekwatny sposób" na decyzję Niemiec i określiła posunięcie władz w Berlinie jako "nieprzyjazne". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL