Reklama

Niemieckie miasto oferuje milion euro za udowodnienie, że nie istnieje

​Bielefeld, miasto położone około 100 kilometrów na północny wschód od Dortmundu, proponuje nagrodę w wysokości miliona euro dla osoby, która przedstawi niezbite dowody na jego nieistnienie.

Pomysł wziął się od żartobliwej internetowej teorii spiskowej z 1994 roku. Achim Held opublikował wtedy historię rzekomo dającą dowód, że Bielefeld w istocie nie istnieje.

Według postu Helda tajemnicza organizacja o nazwie SIE ("ONI") jest w zmowie z niemieckimi władzami i ma propagować istnienie fikcyjnego miasta. Dowodami na to mają być trzy pytania:

1.       Czy znasz kogoś z Bielefeld?

2.       Czy kiedyś byłeś w Bielefeld?

3.       Czy znasz kogoś, kto kiedykolwiek był w Bielefeld?

Reklama

Prawdopodobnie większość osób miałaby odpowiedzieć "nie" na wszystkie powyższe pytania. Każdy, kto odpowiedziałby inaczej jest niewiarygodny, ponieważ albo jest częścią konspiracji albo został skutecznie omamiony.

Post jest żartem i satyrą na rozmaite teorie spiskowe, na której powstanie złożyło się kilka elementów. Autor wpisu miał wpaść na pomysł podczas imprezy, kiedy jeden z jego znajomych poznawszy osobę pochodzącą z Bielefeld wykrzyknął "Nie wierzę!". Później, jadąc autostradą, Held widział zamknięty zjazd właśnie w stronę tego miasta. Żart zdobył w Niemczech dużą popularność, która nie słabnie po 25 latach. Wspomógł ją rzekomy brak charakterystycznych elementów w Bielefeld. Jak zauważył historyk Alan Lessoff, "Bielefeld definiuje nijakość". "Nie ma tam nawet rzeki, które Niemcy uważają za niezbędne dla miast" - pisze.

Dowcip podchwyciła nawet kanclerz Angela Merkel, która podczas jednego ze spotkań przywołała pewne zdarzenie w Bielefeld, dodając: "... jeśli w ogóle istnieje". "Miałam wrażenie, że tam jestem [...] Mam nadzieję że tam wrócę" - dodała.

Władze miasta mówią, że kreatywność starających się o nagrodę może być nieograniczona, jednak przedstawione przez nich dowody muszą być niepodważalne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy