Reklama

Niemiecki rząd: Nie wpłynął do nas żaden wniosek Polski w sprawie Leopardów

- Nie mówimy "nie" w sprawie przekazania Leopardów Ukrainie, bo nie wpłynęła do nas jeszcze oficjalna prośba w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka niemieckiego rządu w odpowiedzi na pytanie korespondenta Polsat News i Interii Tomasza Lejmana.

Rzeczniczka niemieckiego rządu Christiane Hoffmann podkreśliła, że niemieckie władze nie otrzymały zapytania z Warszawy o możliwość przekazania Leopardów Ukrainie.

- W takich sprawach rozmawia się z partnerami i wspólnie z partnerami podejmuje się decyzje - podkreśliła Hoffmann, odpowiadając na pytania Interii. Zaprzeczyła, by Niemcy czekały na stanowisko Waszyngtonu.

Rzeczniczka niemieckiego rządu nie zgodziła się ze stwierdzeniem, że w sprawie Leopardów z niemieckiego rządu dobiega dwugłos, a kanclerz nie zgadza się w tej sprawie z wicekanclerzem.

Reklama

Przypomnijmy, w czwartek wicekanclerz Niemiec Robert Habeck z Zielonych oświadczył w sprawie Leopardów: - Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy.

Leopardy dla Ukrainy. Mateusz Morawiecki o roli Polski

Informację o przekazaniu Ukrainie Leopardów z Polski podał jako pierwszy "The Wall Street Journal". Do doniesień mediów 7 stycznia odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

- Rząd wraz z prezydentem prowadzą rozmowy, by zmierzać do zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać Ukrainie ten ciężki i nowoczesny sprzęt - stwierdził.

O przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard mówił w środę we Lwowie również prezydent Andrzej Duda

- Jesteśmy gotowi na przekazanie w ramach międzynarodowej koalicji naszego elementu, jakim będzie kompania czołgów Leopard 2 w wersji A4 - oświadczył.

- Udział w tej koalicji zadeklarowała na przykład Finlandia, Dania, również Wielka Brytania, która oczywiście nie posiada czołgów Leopard, tylko własne konstrukcje, czołgi Challenger. (...) Więc można mówić już o szerokiej koalicji. Myślę, że politycy Niemiec muszą to brać pod uwagę - powiedział w Radiu Plus szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Ponieważ Leopardy są produkcji niemieckiej Polska (a także inne państwa) formalnie potrzebuje zgody niemieckiego rządu na przekazanie ich Ukrainie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | czołgi Leopard

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy