Reklama

Reklama

Niemiecki rząd kupuje amerykańskie śmigłowce

W ramach specjalnego programu dozbrajającego Bundeswehrę niemiecki rząd zdecydował się na zakup śmigłowców CH-47F Chinook produkowanych przez amerykańską firmę Boeing. Nowy sprzęt zastąpi wysłużone 50-letnie maszyny.

Niemcy planują nabycie 60 śmigłowców typu CH-47F Chinook za około 4 mld euro. Poinformowała o tym w Bundestagu niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. 

Nowe śmigłowce mają zostać dostarczone niemieckiej armii w latach 2023-2029. Zastąpią użytkowane w niej od lat 70. ubiegłego wieku amerykańskie helikoptery Sikorsky CH-53G znane z tego, że są podatne na awarie i wymagają częstych napraw.

Niemiecki rząd wzmacnia Bundeswehrę

- Śmigłowce Chinook są nowoczesne i wypróbowane oraz znajdują się na wyposażeniu wielu sojuszników Niemiec z NATO - powiedziała minister Lambrecht. Ich zakup zostanie sfinansowany ze specjalnego funduszu na dozbrojenie Bundeswehry w wysokości 100 mld euro. Jak podaje niemieckie ministerstwo obrony, zdecydowano się na nabycie ulepszonej wersji tego śmigłowca, który może być także tankowany podczas lotu.

Reklama

O zakupie zadecydowała cena

Firmy Boeing i Sikorsky/Lockheed Martin są jedynymi przedsiębiorstwami zachodnimi oferującymi ciężkie śmigłowce transportowe. Obie ubiegały się o wielomiliardowe zlecenie z Niemiec na swoje produkty. Minister Lambrecht zwróciła uwagę, że za decyzją o nabyciu śmigłowców firmy Boeing przemawiała ich niższa cena. Pozwala to na zakup większej liczby maszyn. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy