Reklama

Reklama

Niemiecka prasa: "Papież przemówił polskiemu rządowi do sumienia"

Największe niemieckie gazety, "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung", zwracają uwagę na te fragmenty wystąpienia papieża Franciszka, które odnoszą się do polityki polskiego rządu wobec uchodźców oraz sytuacji politycznej w Polsce.

Według "SZ" "papież Franciszek wezwał Polskę do przyjęcia uchodźców". "Po przybyciu do Krakowa zwierzchnik Kościoła katolickiego przemówił polskiemu rządowi do sumienia: powinien on (rząd) zmienić swoją politykę odgradzania się od uchodźców" - pisze komentator Matthias Drobinski.

"SZ" przytacza w tym kontekście słowa papieża: "Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary".

Zdaniem komentatora Franciszek wielokrotnie nawiązał pośrednio do konfliktów, pomiędzy polskim rządem a częściami społeczeństwa obywatelskiego. Drobinski zwrócił też uwagę na to, że papież pochwalił pojednanie między Polakami i Niemcami po drugiej wojnie światowej.

Reklama

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że Franciszek pragnąc skłonić narodowo-konserwatywny rząd w Warszawie do większej otwartości, wezwał do "klimatu szacunku między wszystkimi środowiskami w społeczeństwie" i do "konstruktywnego dialogu między różnymi stanowiskami". "FAZ" zwraca uwagę na ostrzeżenie wystosowane przez papieża do przedstawicieli rządu przed "negatywną pamięcią", która "koncentruje spojrzenie umysłu i serca na złu".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy