Niemiecka firma może dostarczyć Ukrainie 139 Leopardów

Trwa dyskusja na temat przekazania Ukrainie czołgów przez państwa NATO. Niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall poinformowała, że jest w stanie wysłać na front 139 Leopardów - podają tamtejsze media.

Czołg Leopard
Czołg Leopard ABACA / Abaca Press Agencja FORUM

Rheinmetall może dostarczyć łącznie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2 - przekazał rzecznik firmy, którego wypowiedź cytuje portal tagesschau.

Na Ukrainę miałoby trafić 88 Leopardów pierwszej generacji. 

Część Leopardów w serwisie

- Nadal mamy 22 pojazdy Leopard 2A4, które moglibyśmy uczynić operacyjnymi i dostarczyć na Ukrainę. Naprawa tych pojazdów trwałaby niespełna rok - stwierdził rzecznik. Jego zdaniem dostawa byłaby zatem możliwa na przełomie 2023 i 2024 roku.

Ponadto firma pracuje nad naprawą kolejnych 29 Leopardów 2A4, w których wymieniane są pierścienie. Termin ukończenia prac serwisowych to przełom kwietnia i maja. Nieoficjalnie jednak prezes firmy zapowiedział, ze możliwe jest przetransportowanie czołgów nawet pod koniec marca.

Jak podkreślił trudno jest określić konkretne ramy czasowe, ze względu na wiele zmiennych takich jak np. różne formy dostaw oraz zmieniające się priorytety zamówień.

"Słowa Sikorskiego to teza, z którą Kreml występuje od dawna". Czarnecki w "Gościu Wydarzeń"Polsat NewsPolsat News