Reklama

Reklama

Niemieccy lekarze wzywają do szczepienia nastolatków

​Nie chcemy, aby dzieci znowu cierpiały z powodu zamkniętych szkół i izolacji - tłumaczą niemieccy lekarze, apelując o szczepienie dzieci w wieku powyżej 12 lat przeciwko koronawirusowi.

Do szczepień wzywa Niemieckie Zrzeszenie Lekarzy Pediatrów. Przewodniczący Zreszenia Joerg Doetsch powiedział gazetom sieci RND, że po tym jak zebrano dane od ponad 10 milionów dzieci, zaleca szczepienie wszystkim i bez ograniczeń.

Jego zdaniem szczepienie młodzieży jest tak samo ważne jak szczepienie dorosłych, bilans zalet i wad szczepień wypada jednoznacznie na ich korzyść. - Chcemy uniknąć sytuacji, w której najmłodsi znowu będą cierpieć z powodu zamykania szkół i izolacji - powiedział.

Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) wydała w sierpniu zalecenie do szczepienia wszystkich w wieku powyżej 12 lat. Dopuszczone do tego są preparaty firm Biontech/Pfizer i Moderna. Biontech stara się obecnie o dopuszczenie do szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Reklama

Wirus w szkołach

Szef niemieckiego Związku Nauczycieli Heinz Peter Meidinger powiedział w rozmowie z gazetą "Passauer Neue Presse", że liczby zakażeń w szkołach są bardzo niepokojące. 

- Choć ogólne liczby zakażeń pozostają na tym samym poziomie, to zakażenia w szkołach osiągają obecnie rozmiary, jakich jeszcze w pandemii nie widzieliśmy, a zwłaszcza nie tak wcześnie przed zimą - powiedział.

W ośmiu powiatach tygodniowy wskaźnik zapadalności wśród dzieci i młodzieży przekroczył poziom 500. Dla całych Niemiec wynosi on obecnie 70.

Niebezpieczna sytuacja dla dzieci

Zdaniem Meidingera, powodem jest z jednej strony bardzo wysoka liczba niezaszczepionych w tym przedziale wiekowym. Z drugiej strony ogólne rozluźnienie w podejściu do restrykcji pandemicznych.

Zaniepokojenia sytuacją w szkołach nie kryje też niemiecki wirusolog i polityk Karl Lauterbach. Jak powiedział luzowanie restrykcji będzie prowadzić do coraz większej liczby zachorowań. 

- To niebezpieczne, bo będziemy mieli duże problemy z tak zwanym długim Covidem u dzieci - stwierdził. Chodzi o długofalowe skutki przebytej infekcji takie jak problemy z koncentracją, ogólne osłabienie czy problemy z oddychaniem.

Redakcja Polska Deutsche Welle


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje