Reklama

Reklama

Niemcy: Zniesiono ostrzeżenia na Zalewie Szczecińskim. Kąpiel znów możliwa

Uchylono ostrzeżenia przed kąpielami po niemieckiej stronie Zalewu Szczecińskiego - informuje portal stacji NDR. Ponownie możliwe jest także wędkarstwo i rybołówstwo oraz wykorzystywanie wody z akwenu do celów gospodarczych. Po polskiej części Zalewu nie wydano żadnych ograniczeń, lecz na Odrze przedłużono dziś zakaz zbliżania się do wody.

Mieszkańcy i turyści znów mogą bez ograniczeń kąpać się w Zalewie Szczecińskim - wszystkie ostrzeżenia w tym zakresie zostały uchylone - informuje w czwartek portal stacji NDR.

Niemcy: Uchylono ostrzeżenia przed korzystaniem z Zalewu Szczecińskiego

Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus powiedział na marginesie czwartkowej konferencji prasowej w Muehlengeez, która odbyła się z okazji wystawy rolniczej, że ani w analizowanych rybach, ani w wodzie nie znaleziono niczego niepokojącego.

Zalecenie zostało wydane w czasie, gdy dochodzenie w sprawie przyczyny śnięcia ryb było jeszcze w zupełnie początkowej fazie. Ponownie możliwe jest też wędkarstwo i rybołówstwo, a także wykorzystanie wody do nawadniania lub dla zwierząt.

Reklama

Backhaus stwierdził, że toksyczny gatunek alg (Prymnesium parvum - przyp. red.), wykryty w dużej liczbie w Odrze, ma w Zalewie bardzo niskie stężenia, które nie wskazuje obecnie na masowy zakwit tych glonów. - Zdarzenie to można zatem zakwalifikować jako niegroźne. Niemniej jednak pozostajemy czujni - oświadczył minister.

Zachodniopomorskie: Przedłużono zakaz kontaktu z wodami Odry

Odmienna sytuacja ma jednak miejsce w Polsce, gdzie wojewoda zachodniopomorski przedłużył w czwartek 25 sierpnia obowiązywanie zakazu kontaktu z wodami Odry. Wyłączone są jednak Roztoka Odrzańska oraz położony w Polsce i w Niemczech Zalew Szczeciński.

- Zakaz, który obowiązuje do dziś do północy, na terenie województwa zachodniopomorskiego zostanie przedłużony do odwołania, natomiast zakaz nie będzie od północy obowiązywać na Zalewie Szczecińskim i na Roztoce Odrzańskiej - przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. 

Sprecyzował, że zakaz obowiązuje od granicy województwa zachodniopomorskiego na południu do północnej granicy wyspy Wielki Karw na Odrze Zachodniej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy