Reklama

Reklama

Niemcy zainteresowane wzmocnieniem współpracy z Polską

Joachim Gauck - urzędujący prezydent Niemiec - zadeklarował podczas piątkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, że Polska to ważny partner jego kraju w UE i NATO. "Jesteśmy zainteresowani wzmocnieniem naszej współpracy" - powiedział Gauck. Prezydent Duda wyraził przekonanie, że działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej.

"Polska jest ważnym partnerem w UE, w NATO, jesteśmy wspólnie zainteresowani wzmocnieniem naszej współpracy. Jak to w szczegółach ma wyglądać - na ten temat będą prowadzone intensywne rozmowy, które zaczęły się już, które będą kontynuowane" - powiedział Gauck.

"Czasami może być tak, że strona polska czy kraje bałtyckie mają może troszeczkę inne akcenty, które wyznaczają, inne akcenty niż rząd niemiecki czy też inne kraje zachodnie, ale my nie pozostawiamy żadnych wątpliwości, że podtrzymujemy nasze zobowiązania traktatowe i będziemy bronić naszych europejskich wartości" - zadeklarował także prezydent Niemiec.

Reklama

Duda: To dla nas wielkie zadanie

"Nie mam żadnych absolutnie wątpliwości, że wielkim naszym zadaniem, moim zadaniem ze strony polskiej jest budowanie strategicznych, jak najlepszych relacji z Niemcami" - mówił Duda na wspólnej z Gauckiem konferencji w Berlinie.

Jak zaznaczył, mówi "o relacjach między ludźmi, ale też o relacjach na poziomie rządowym, na poziomie państwowym".

"Jestem przekonany, że działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej, jesteśmy w stanie także dążyć do tego, aby na szczycie NATO w przyszłym roku w Warszawie zostały podjęte dobre i konstruktywne decyzje, które będą nie tylko to poczucie bezpieczeństwa, ale i rzeczywiste bezpieczeństwo na przyszłość budowały" - podkreślił Duda.

Dziękował też Gauckowi nie tylko za miłe i życzliwe przyjęcie w Berlinie, nie tylko za bardzo dobre rozmowy, za wiele konstruktywnych wniosków i propozycji, ale też za postawę, "którą od lat prezentuje wobec Polski, wobec Polaków, postawę zrozumienia, szukania wspólnych wartości, postawę pogłębiania wzajemnych jak najlepszych relacji".

Wizyta Dudy to "ważny sygnał"

Wcześniej Gauck podkreślił, że fakt, iż polski prezydent przyjechał do Berlina zaraz po objęciu urzędu, jest "ważnym sygnałem".

Prezydent Niemiec powiedział, że los Polski leży mu - tak jak wszystkim politycznym decydentom w Niemczech - "szczególnie na sercu".

Jako wydarzenie świadczące o więzach łączących oba kraje, Gauck wymienił list biskupów polskich do biskupów niemieckich z listopada 1965 roku. "Czytając go dzisiaj odczuwam głębokie wzruszenie" - zauważył prezydent.

"Wielkoduszność tego gestu" otoczona jest aurą. Gauck przypomniał, że do sygnatariuszy listu należał też Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II.  "Dla nas Niemców - chrześcijan i niechrześcijan, katolików i protestantów - list był wielkim darem" - ocenił.

Zdaniem Gaucka Polacy i Niemcy zbudowali w minionych dziesięcioleciach "wielki kapitał wzajemnego szacunku". "Budujmy na tym fundamencie" - zaapelował prezydent Niemiec. Gauck wezwał do działania w obliczu fali uchodźców.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje