Reklama

Reklama

Niemcy: Wicekanclerz Habeck zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

Pod względem geopolitycznym rurociąg zawsze był błędem - stwierdził wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) i zagroził zatrzymaniem kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. - Wszelka dalsza agresja militarna nie może pozostać bez poważnych konsekwencji - zaznaczył Habeck w rozmowie z FAZ.

Robert Habeck podkreślił także, że "pod względem geopolitycznym rurociąg zawsze był błędem", a wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem Niemiec i Austrii, zawsze były temu przedsięwzięciu przeciwne.

Federalna Agencja ds. Sieci, która podlega Habeckowi jako ministrowi gospodarki, będzie decydować o uruchomieniu NS2 zgodnie z prawem europejskim i krajowym. Ponieważ właściciel sieci i jej operator muszą być rozdzieleni, aby zapobiegać monopolom i tym samym zależnościom, sprawa nie jest zależna wyłącznie od ministerstwa - przypomina FAZ i podkreśla: "za czasów poprzedniego rządu federalnego istniała duża presja polityczna, aby zatwierdzić Nord Stream 2, jednak gazociąg nadal nie został uruchomiony".

Reklama

- Agencja zbada dokumenty zgodnie z prawem, tak jak powinno się to odbyć - zaznaczył Habeck. FAZ jednak zastanawia się, jaki będzie rozwój sytuacji, "jeśli Rosja nadal będzie naruszać integralność terytorialną Ukrainy i sytuacja ta się nasili".

Kanclerz Olaf Scholz o projekcie rurociągu

Na swoim pierwszym szczycie unijnym w Brukseli kanclerz Olaf Scholz (SPD) określił projekt rurociągu jako "projekt sektora prywatnego", a decyzję Agencji ds. Sieci jako "całkowicie apolityczną". Zaznaczył, że to "inna sprawa", niż dotychczasowe starania o zapobieganie naruszeniu ukraińskich granic.

Gazociąg został już ukończony, ale ze względu na brak pozwoleń i certyfikatów jeszcze nie został uruchomiony. - Zdecydowanie sprzeciwiły się temu Stany Zjednoczone i niektóre kraje UE, w tym Polska, którą Scholz odwiedził 12 grudnia podczas swojej drugiej podróży zagranicznej - przypomina FAZ.


Reklama

Reklama

Reklama