Reklama

Reklama

Niemcy w obronie Rosji: Niepotrzebna "nagonka"

Wicekanclerz w rządzie Niemiec Sigmar Gabriel zaapelował w niedzielę na kongresie swojej partii SPD w Moguncji o wykazanie większego zrozumienia dla Rosji i zaprzestanie "ideologicznej nagonki" na Moskwę. Bez Rosji nie da się zakończyć konfliktu w Syrii.

"Permanentna ideologiczna nagonka (bashing), permanentne szukanie konfliktów (z Rosją) nie są nam potrzebne" - powiedział Gabriel. Jak zaznaczył, bez Moskwy nie da się zakończyć "bombardowania Syrii".

Gabriel jest przewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) tworzącej wraz z partiami chadeckim CDU i CSU koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel. Polityk SPD kieruje resortem gospodarki i energetyki.

Gabriel po raz koleiny poddał w wątpliwość sens sankcji wobec Rosji. Nie można z jednej strony wykluczać Rosji, a z drugiej strony prosić ją o udział w pokojowym rozwiązaniu konfliktu w Syrii - powiedział szef SPD, cytowany przez agencję dpa. Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że Rosja jest "trudnym krajem i trudnym partnerem". Porozumienie z Mińska dotyczące Ukrainy musi zostać całkowicie zrealizowane, abyśmy mogli "odejść od sankcji wobec Rosji".

Reklama

Oświadczenie w Moguncji to kolejna wypowiedź wicekanclerza na rzecz poprawy relacji z Rosją. "Będziemy musieli zmienić nasze podejście do Rosji" - powiedział Gabriel pod koniec września. Już wtedy kwestionował zasadność sankcji wobec Moskwy. Po fali krytyki ze strony mediów i polityków innych partii rząd w Berlinie zapewnił, że nie ma żadnej zmiany polityki wobec Rosji, a sankcje zostaną zniesione dopiero po spełnieniu przez Moskwę wszystkich warunków przewidzianych przez porozumienie z Mińska.

Niemieckie firmy ponoszą wskutek sankcji ekonomicznych poważne straty w handlu z Rosją. Niemiecki biznes uznaje w tej kwestii prymat polityki, domaga się jednak jak najszybszego odwołania restrykcji ostrzegając przed utratą rynku rosyjskiego. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy