Reklama

Reklama

Niemcy. Szykuje się duża amerykańska inwestycja niedaleko Polski

Władze graniczącej z Polską Brandenburgii mocno zaangażowały się w poszukiwanie dużych zagranicznych firm, które miałyby zainwestować w regionie. Ten niemiecki land jest popularnym kierunkiem dla Polaków, szukających pracy za granicą.

Premier Brandenburgii, przebywający właśnie w Stanach Zjednoczonych, przeprowadził rozmowy z amerykańskim Boeingiem, który zadeklarował zainwestowanie w tym wschodnioniemieckim kraju związkowym.

Niemcy. Amerykańska inwestycja niedaleko granicy z Polską

Na razie plany producenta samolotów owiane są wielką tajemnicą, ale premier Brandenburgii Dietmar Woidke już zapowiedział, że inwestycja będzie ważnym wydarzeniem w regionie. 

Zapewne będzie to również dobra wiadomość dla Polaków mieszkających przy granicy, bo to właśnie nasi rodacy coraz chętniej podejmują pracę w firmach mieszczących się po niemieckiej stronie.

Reklama

Przykładem może być fabryka innego amerykańskiego giganta. Ponad 10 procent zatrudnionych w fabryce samochodów Tesla niedaleko Berlina to właśnie Polacy. Wkrótce ofert pracy może być jeszcze więcej, bo Tesla potwierdzała, że kontynuować będzie budowę fabryki baterii do swoich pojazdów, chociaż jeszcze nie tak dawno koncern zapowiedział, że zamierza produkcję baterii prowadzić przede wszystkim w USA. 

Zobacz też: Nagranie z drona wnętrza gigafabryki Tesli w Berlinie

Ten komunikat zelektryzował lokalnych polityków w Brandenburgii, którzy krytycznie widzieli plany producenta samochodów. Tesla zapowiadała, że w Stanach Zjednoczonych produkcja komponentów będzie bardziej opłacalna ze względu na ulgi podatkowe. Dziś jednak widać, że rząd Brandenburgii skutecznie interweniował, bo Tesla potwierdziła właśnie, że budowa kompleksu w Niemczech koło Berlina będzie kontynuowana, a zatrudnienie przy produkcji baterii znajdzie blisko 1200 osób.

Nieformalne rozmowy o gigantycznych inwestycjach

Brandenburski premier jeszcze do piątku przebywa w Stanach Zjednoczonych, by rozmawiać z przedstawicielami tamtejszych firm o kolejnych inwestycjach w landzie graniczącym z Polską. 

Jak się okazuje, często są to rozmowy bardzo nieformalne, jak kolacja w rezydencji niemieckiej ambasador w Stanach Zjednoczonych. Zaprosiła ona na kolację przedstawicieli 15 firm, które mogą być lub już są inwestorami w Brandenburgii.

Z Berlina dla Interii Tomasz Lejman

Czytaj też: Ważne zmiany w ruchu drogowym dla pieszych i kierowców. Uwaga, mogą posypać się mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy