Reklama

Niemcy: Stephan Balliet wziął dwóch zakładników w więzieniu

Stephan Balliet, który w niemieckim więzieniu Burg niedaleko Magdeburga odsiaduje wyrok dożywocia, w poniedziałek wieczorem wziął dwóch zakładników dzięki skonstruowanemu domowym sposobem "urządzeniu strzeleckiemu" - przekazał we wtorek portal dziennika "Welt". Przy sprawcy znaleziono również nóż, nożyczki oraz otwieracz do puszek. Balliet podczas święta Jom Kipur w 2019 roku w Halle w antysemickim ataku zabił dwie osoby.

30-letni Balliet został obezwładniony po niespełna godzinie, jest ranny. Zaatakowani przez Ballieta funkcjonariusze nie odnieśli obrażeń - dodaje "Welt". Burg jest więzieniem o zaostrzonym rygorze. Z kręgów bezpieczeństwa wiadomo, że Balliet do wzięcia zakładników użył "domowego urządzenia strzeleckiego", z którego oddał strzał. Przy sprawcy znaleziono również nóż, nożyczki oraz otwieracz do puszek. Śledztwo prowadzi Biuro Kryminalne.

Niemcy: Stephan Balliet próbował dokonać masakry w synagodze 

Stephan Balliet, zabójca z Halle, został skazany na dożywocie. Ujęty w grudniu 2020, odsiaduje wyrok w Burg, które jest "największym i najnowocześniejszym więzieniem o zaostrzonym rygorze w Saksonii-Anhalt". "Balliet jest uważany za więźnia niechętnego do współpracy i trudnego" - podkreśla "Welt" i przypomina, że skazany ma już na swoim koncie próbę ucieczki.

Reklama

9 października 2019 roku Balliet próbował wtargnąć do synagogi w Halle w Jom Kippur - najważniejsze święto żydowskie - i spowodować masakrę. Ostrzelał drzwi wejściowe świątyni. Nie mogąc wtargnąć na teren synagogi, zastrzelił dwóch przypadkowych mężczyzn w wieku 40 i 20 lat, ranił także kilka osób.

Niemieccy politycy reagują na zdarzenie w więzieniu

Tymczasem wśród niemieckich polityków pojawiły się wezwania do wyjaśnienia poniedziałkowego zdarzenia i usunięcia uchybień w więzieniu w Burg. Sebastian Striegel z partii Zielonych zaapelował o jak najszybsze posiedzenie komisji prawnej parlamentu Saksonii-Anhalt.

Striegel wyraził też "niezwykłe zaniepokojenie" tym, że zabójca podjął już wcześniej próbę ucieczki z więzienia w Halle, próbę ataku w sądzie po ogłoszeniu wyroku, a teraz ponownie "spowodował poważny incydent bezpieczeństwa".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Stephan Balliet | zabójstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy