Reklama

Niemcy: SPD zawarło koalicję. Porozumienie "sygnalizacji świetlnej"

Niemieccy socjaldemokraci, którzy wygrali ostatnie wybory parlamentarne, zatwierdzili w sobotę umowę koalicyjną z Zielonymi i liberalną FDP. 598 delegatów głosowało za, siedmiu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu - podała telewizja ARD. Przyszły kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że chce pozostać w rządzie dłużej niż cztery lata.

Przed głosowaniem przyszły kanclerz Olaf Scholz (SPD) powiedział: - Będzie to rząd trzech partii, które chcą ośmielić Niemcy do większego postępu. Istnieje teraz szansa na nowy początek dla Niemiec.

Ponadto Scholz potwierdził swój cel, jakim jest pozostanie w rządzie dłużej niż cztery lata. Koalicja "sygnalizacji świetlnej" (Ampelkoalition, od kolorów partii, które układają się w kolory ulicznej sygnalizacji świetlnej - red.) bierze udział w wyścigu "o przyjazną współpracę i ponowny wybór" - mówił na konferencji swego ugrupowania.

Scholz za pandemicznymi restrykcjami. "Najważniejsze zadanie"

Przyszły kanclerz zauważył również, że wiele z programu wyborczego SPD znajduje odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej. Jako przykład podał płacę minimalną w wysokości 12 euro na godzinę.

Reklama

Ponadto Scholz bronił surowszych restrykcji w walce z pandemią koronawirusa, zwłaszcza wobec osób nieszczepionych, i kładł nacisk na konieczność szczepień. Jak zaznaczył jest to "najważniejsze pierwsze zadanie, z jakim musimy się zmierzyć" - chronić zdrowie obywateli i ze wszystkich sił walczyć z pandemią.

W niedzielę na konferencji partii FDP odbędzie się głosowanie nad umową koalicyjną, a w poniedziałek ogłoszony zostanie wynik głosowania Zielonych. We wtorek zostanie podpisana umowa koalicyjna, a w środę Olaf Scholz zostanie wybrany na kanclerza przez niemiecki parlament Bundestag.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | SPD | Olaf Scholz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy