Reklama

Reklama

Niemcy: Rekordowo duży brak rąk do pracy

Niemieckie firmy mają coraz większe trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. W marcu ich niedobór osiągnął nowy rekord - 558 tys. wolnych miejsc pracy - informuje Deustche Welle.

W pierwszym kwartale bieżącego roku niedobór wykwalifikowanych pracowników w Niemczech osiągnął rekordowy poziom, pomimo obciążeń gospodarki spowodowanych pandemią koronawirusa i wojną w Ukrainie. W marcu liczba wolnych miejsc pracy, na które nie było odpowiednio wykwalifikowanych bezrobotnych, wzrosła w całym kraju do poziomu 558 tys. 

Według Centrum Kompetencji ds. Zabezpieczenia Pracowników Wykwalifikowanych (KOFA) oznacza to, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy luka w zatrudnieniu w tej grupie pracobiorców powiększyła się o kolejne 88 tys. wakatów.

Reklama

Wąskie gardła w wielu sektorach

Jak wynika z opublikowanego przez KOFA badania, rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników ma wpływ na cały rynek pracy. "Wąskie gardła" są jednak szczególnie widoczne w dziedzinie zdrowia i opieki, usług socjalnych, nauczania i edukacji, a także w budownictwie, architekturze, geodezji i technologii budowlanej. 

W marcu 2022 w samym tylko obszarze zdrowia, usług socjalnych, nauczania i edukacji sześć na dziesięć miejsc pracy nie mogło zostać obsadzonych odpowiednio wykwalifikowanymi osobami.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników jest również ponadprzeciętny w sektorach wydobycia surowców, produkcji, nauk przyrodniczych, geografii i technologii informacyjnych, a także w rolnictwie, leśnictwie oraz hodowli zwierząt i ogrodnictwie. W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła również liczba ofert pracy dla wykwalifikowanych kandydatów w zawodach związanych z lotnictwem i technologiami energetycznymi.

Autor: DPA/sier/Deutsche Welle

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy