Reklama

Reklama

Niemcy: Poparcie dla koalicji najniższe w historii

Poparcie dla koalicji dwóch największych bloków politycznych - CDU/CSU i SPD tworzących rząd kanclerz Angeli Merkel spadło po raz pierwszy w historii RFN poniżej 50 proc. - wynika z sondażu instytutu Insa, o którym poinformował we wtorek "Bild".

Obie partie chadeckie - CDU i CSU - cieszą się poparciem 30 proc. wyborców, co stanowi pół punktu procentowego mniej niż przed tygodniem. Na SPD chce głosować 19 proc. elektoratu, co oznacza spadek poparcia też o pół punktu procentowego.

W wyborach do Bundestagu na jesieni 2013 roku chrześcijańscy demokracji dostali 41,5 proc. głosów, a SPD 25,7 proc.

Z sondażu Insa wynika, że prawicowa antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) utrzymała swój stan posiadania - 15 proc., podobnie jak Zieloni - 13 proc. Lewicę popiera 9,5 proc. ankietowanych.  

Reklama

Powody spadku popularności

Obserwatorzy niemieckiej sceny politycznej wskazują na kontrowersyjną politykę imigracyjną jako jeden z powodów spadku popularności partii tworzących koalicję rządową kanclerz Merkel.

Zły wynik chadeków jest też skutkiem ostrego sporu między CDU a CSU o podejście do problemu uchodźców.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy