Reklama

Reklama

Niemcy: Polityk Zielonych zmarł podczas uroczystości w pałacu prezydenckim

Były działacz na rzecz praw obywatelskich NRD, polityk z partii Zielonych Werner Schulz zmarł w środę w pałacu prezydenckim Bellevue, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające 9 listopada - rocznicę upadku Muru Berlińskiego. Informację o śmierci polityka potwierdził prezydent Frank-Walter Steinmeier. - Schulz był jednym z tych, którzy zburzyli mur - powiedział prezydent.

72-letni Schulz w południe przewrócił się nagle w toalecie. Jak ustalił "Bild", próbował go reanimować Josef Schuster - przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, z zawodu lekarz.

Godzinę później prezydent Steinmeier "przerwał uroczystość, przekazał gościom smutną informację i wygłosił krótkie przemówienie, zakończone minutą ciszy w intencji zmarłego" - dowiedział się "Bild".

Prezydent Niemiec: Schulz był jednym z tych, którzy zburzyli mur

Jak podkreślił Steinmeier, zmarły polityk "był bliską nam osobą, i dobrym doradcą we wszystkich kwestiach dotyczących Niemiec Wschodnich i Zachodnich". "Schulz był jednym z tych, którzy zburzyli mur" - dodał prezydent.

Uroczystości w berlińskim pałacu Bellevue poświęcone były ważnym dla historii Niemiec wydarzeniom historycznym, przypadającym 9 listopada: proklamacji Republiki Weimarskiej w 1918 roku, Nocy Kryształowej w 1938 roku i upadku muru berlińskiego w 1989 roku.

Reklama

Werner Schulz urodził się 22 stycznia 1950 roku w Zwickau. Od 1968 działał w ugrupowaniach opozycyjnych w NRD, w 1989 był jednym z członków-założycieli Nowego Forum, które reprezentował przy Okrągłym Stole. Od października 1990 do października 2005 był posłem do Bundestagu z ramienia Zielonych, a od 2009-2014 - do Parlamentu Europejskiego.

Schulz był uhonorowany w czerwcu zeszłego roku za swoje zaangażowanie na rzecz demokracji i opozycji w Rosji. Były prezydent Niemiec Joachim Gauck chwalili go jako "zagorzałego działacza na rzecz wartości demokratycznych" i stawiał za wzór do naśladowania. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy