Reklama

Niemcy: Policyjna akcja przeciwko islamistom

Niemiecka policja przeprowadziła we wtorek akcję przeciwko islamistom w Hildesheim pod Hanowerem w Dolnej Saksonii. Funkcjonariusze przeszukali meczet oraz mieszkania członków "Niemieckojęzycznego Koła Islamskiego" (DIK) uważanego za miejsce spotkań salafitów.

W operacji, która rozpoczęła się o godz. 6 rano, uczestniczyło 370 policjantów. Na razie nie ma informacji o zatrzymaniach. MSW Dolnej Saksonii zdelegalizowało wcześniej DIK.

Zdaniem służb, stowarzyszenie prowadziło działalność służącą radykalizacji muzułmanów i przygotowania ich do udziału w walkach po stronie tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. Kontakty z meczetem w Hildesheim utrzymywał pochodzący z Tunezji zamachowiec Anis Amri - sprawca ubiegłorocznego ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie, w którym zginęło 12 osób. Dowodem są policyjne zdjęcia, na których widać, jak wychodzi z meczetu.

Reklama

Bastion salafitów

Hildesheim i Getynga, a także ich okolice, uważane są za bastion salafitów - zwolenników radykalnej odmiany islamu propagującej powrót do źródeł tej religii. W tym regionie działał propagujący nienawiść kaznodzieja Abu Walaa, aresztowany w listopadzie 2016 roku.  

"Delegalizując stowarzyszenie rozbiliśmy ośrodek radykalnego środowiska salafitów" - powiedział szef MSW Dolnej Saksonii Boris Pistorius. Działania władz skierowane są przeciwko "zaślepionym fanatykom", którzy wykorzystują religię do swoich celów, a nie przeciwko pokojowo nastawionym muzułmanom - zaznaczył polityk SPD.

Pistorius krytykowany jest za błędy w postępowaniu z islamistami. Zdaniem opozycji, władze Dolnej Saksonii nie wykazały należytej determinacji, by deportować Amriego do Tunezji.

Ostrzeżenie służb

Niemieckie służby specjalne szacują liczbę salafitów w Niemczech na blisko 10 tys. Kilka lat temu było ich zaledwie 3,8 tys. Służby ostrzegają, że środowisko radykalnych islamistów staje się coraz mniej centralistyczne, a bardziej lokalne, co utrudnia ich kontrolę.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama