Reklama

Reklama

Niemcy: Nowe lotnisko w Berlinie wkrótce rozpocznie działalność

Nic nie stoi na przeszkodzie, by międzynarodowe lotnisko Berlin-Brandenburg zaczęło działać 31 października - powiedział w czwartek (1 października) kierownik nowego portu lotniczego Engelbert Luetke Daldrup, cytowany przez portal rbb24. Pierwotnie lotnisko miało zostać uruchomione w 2011 r.

- BER może teraz rozpocząć działalność, certyfikat operatora został przekazany - mówi kierownik lotniska Daldrup.

Minęło prawie 14 lat

Około 14 lat po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowe lotnisko w stolicy poinformowano, że ministerstwo transportu w rządzie kraju związkowego Brandenburgia i spółka portowa Joint Upper Aviation Authority Berlin-Brandenburg zatwierdziły w czwartek rozpoczęcie działalności i przekazały certyfikat operatora.

Już wcześniej Luetke Daldrup zapowiedział, że nie będzie wielkiej imprezy z okazji uruchomienia nowego lotniska. - Droga do otwarcia nie była łatwa. Berlin i całe Niemcy stały się pośmiewiskiem, my, niemieccy inżynierowie, wstydziliśmy się - powiedział na konferencji prasowej. - Wzrost kosztów z około 2,7 mld euro do prawie sześciu mld jest trudny do zaakceptowania. Nie ma powodu, by chwalić się projektem, więc jest jasne: nie ma dużej imprezy, po prostu otwieramy - podkreślił.

Reklama

Pojawiły się problemy

Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta na obrzeżach Berlina w Schoenefeld w Brandenburgii miał zostać uruchomiony dziewięć lat temu. Jednak z powodu złego planowania, wad konstrukcyjnych i problemów technicznych otwarcie było wielokrotnie odkładane.

BER ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 mln pasażerów rocznie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy