Reklama

Reklama

Niemcy: Nowa koalicja rządowa. SPD, Zieloni i FDP zawarły umowę

SPD, Zieloni i FDP porozumiały się w sprawie umowy koalicyjnej dla nowego rządu federalnego pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie umowę koalicyjną. Wraz z utworzeniem nowego rządu federalnego skończą się po 16 latach rządy kanclerz Angeli Merkel, która nie wystartowała w wyborach 26 września.

Partie - socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP - doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Umowa koalicyjna została zawarta. Liczy 177 stron. Podczas konferencji prasowej przywódców partii jako pierwszy zabrał głos przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz z SPD.

Olaf Scholz nie rozpoczął jednak swojego wystąpienia od kwestii umowy koalicyjnej, lecz od tematu pandemii koronawirusa, obecnie najbardziej palącej kwestii w Niemczech. Oświadczył, że nowy rząd chce powołać stały sztab kryzysowy i grupę ekspertów w Kancelarii Premiera.

Scholz podkreślił też, że należy przyspieszyć kampanię szczepień, w tym szczepień przypominających. Scholz podziękował partnerom za "intensywną, ale przede wszystkim pełną zaufania" współpracę podczas tygodni negocjacji koalicyjnych. Wszystkie trzy strony prowadziły rozmowy z wielkim zaangażowaniem, "kierując się wolą modernizacji i postępu kraju".

Reklama

Umowę negocjowało 300 polityków

Konsultacje między socjaldemokratami, Zielonymi i liberałami na temat utworzenia rządu rozpoczęły się 21 października. Przez ponad miesiąc prawie 300 polityków-ekspertów negocjowało kwestie umowy w najdrobniejszych szczegółach.

W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego.

We wrześniowych wyborach do Bundestagu zwyciężyła SPD.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne