Reklama

Reklama

Niemcy: Najcieplejszy maj od 1889 roku

Po ponadprzeciętnie ciepłym kwietniu także maj 2018 był nadzwyczaj słoneczny i ciepły. Przeciętna temperatura wynosiła 16 stopni Celsjusza, to jest o 3,9 stopni więcej niż przeciętna temperatura w tym miesiącu – podał Niemiecki Instytut Meteorologii (DWD).

Tym samym wyrównany został rekord z maja 1889 r. Także w porównaniu z latami 1981-2010 tegoroczny maj był o ponad 3 stopnie Celsjusza cieplejszy. Także poprzedni miesiąc był najcieplejszym kwietniem od 1881 r., czyli od momentu wprowadzenia regularnych zapisów na temat warunków meteorologicznych w Niemczech.

Gwałtowne burze

Słonecznej aurze towarzyszyły jednak częściowo gwałtowne burze. Szczególnie obfite opady pod koniec miesiąca dotknęły Nadrenię Północną-Westfalię. W pobliżu Wuppertalu na metr kwadratowy spadło 100 litrów wody. - To ekstremalna ilość, w zasadzie tyle, co normalnie pada przez miesiąc - stwierdził jeden z meteorologów.

Reklama

Nawałnice przeszły także przez Hesję, Dolną Saksonię i Bawarię. Nie widać końca tych gwałtownych burz. Obfite opady spodziewane są także u podnóża Alp, w Berlinie i Brandenburgii. Meteorolodzy na razie nie sądzą, by w najbliższym czasie miałoby to się zmienić.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy