Reklama

Niemcy: Merkel podpisze Światowy Pakt ws. Migracji

Kanclerz Merkel udaje się do Maroka, gdzie jutro podpisze Światowy Pakt ws. Migracji. Część państw, wśród nich Polska, nie zgodziły się przystąpić do tego porozumienia.

Kanclerz Angela Merkel udaje się dziś (09.12.2018) do Maroka na ceremonię podpisania Globalnego porozumienia w sprawie bezpiecznej, uporządkowanej i regularnej migracji, która odbędzie się jutro. Po przybyciu do Marrakeszu, we wczesnych godzinach popołudniowych Merkel miała spotkać się z królem Maroka Muhammadem VI, a wieczorem, na kolacji, z premierem Saadem Eddinem El Othmanim. Po rozmowach nie przewiduje się konferencji prasowej.

Przyjazne stosunki

Jak wynika z informacji rządu federalnego, rozmowy kanclerz Merkel z królem i premierem Maroka będą dotyczyły stosunków niemiecko-marokańskich i zagadnień regionalnych. Niemiecki MSZ określił je jako "bliskie, przyjazne i wolne od napięć". Niemcy współpracują z Marokiem w ochronie środowiska, energetyce i zagadnieniach naukowych.

Reklama

Pakt w sprawie migracji

W poniedziałek 10 grudnia rano kanclerz Merkel wygłosi przemówienie na konferencji ONZ w sprawie przyjęcia wspomnianego na początku paktu migracyjnego. Następnie odleci do Berlina. Światowy pakt ws. migracji zawiera 23 cele, których osiągnięcie ma pomóc krajom członkowskim ONZ w poradzeniu sobie z napływem migrantów. Pakt jest niewiążący, ale część państw uznała, że ingeruje on zbyt daleko w ich suwerenność. Z tego też względu nie przystąpią do niego m.in. Węgry, Austria, Czechy, Polska, Bułgaria, Australia, Słowacja i Izrael. Stany Zjednoczone wycofały się z tego porozumienia jeszcze w trakcie obrad co do jego treści i charakteru.

Przyjęcie paktu przez delegacje przybyłe do Marrakeszu uchodzi za pewne. ONZ ocenia liczbę migrantów na świecie w 2017 roku na 258 milionów.

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy