Reklama

Reklama

Niemcy: Małżeństwa dzieci unieważnione

Bundestag unieważnił małżeństwa osób niepełnoletnich. Na mocy ustawy przyjętej dzisiaj przez parlament w Berlinie, wszystkie związki z osobami poniżej 16. roku życia stały się automatycznie nieważne. W pozostałych przypadkach decyzje podejmie sąd rodzinny.

W przypadku małżeństw zawartych między osobami, z których co najmniej jedna jest w wieku od 16 do 18 lat, unieważnienie nastąpi na drodze sądowej. Sąd rodzinny może w wyjątkowych przypadkach uznać związek, jeśli obecnie partnerzy skończyli 18 lat. Przepisy dotyczą także małżeństw zawartych za granicą.

W związku z napływem do Niemiec imigrantów liczba małżeństw z udziałem osób nieletnich wzrosła w 2016 roku do 1500. W 360 związkach jeden z partnerów miał mniej niż 14 lat.

"Miejscem dzieci jest szkoła, a nie urząd stanu cywilnego" - mówił minister sprawiedliwości Heiko Maas, inicjator ustawy. Nieletni migranci, którzy żyją w związku, są po przyjeździe do Niemiec oddzielani od współmałżonka i oddawani pod opiekę urzędu ds. młodzieży (Jugendamt). 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama