Reklama

Niemcy. Magazyn związany z AfD oskarża Polskę o wybuch II wojny światowej

Magazyn związany z niemiecką populistyczno-prawicową partią Alternatywa dla Niemiec (AfD) oskarżył Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej. Najnowszy numer "COMPACT-Geschichte" nosi tytuł "Przemilczana wina Polski".

O sprawie jako pierwsza poinformowała w mediach społecznościowych analityk w Instytucie Zachodnim Patrycja Anna Tepper. Zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD. Tematem artykułu na głównej stronie gazety "COMPACT-Geschichte" jest "polski szowinizm", który - jak wskazują autorzy - "miał się przyczynić do wybuchu II wojny światowej".

Niemcy: Oskarżenia wobec Polski o wybuch II wojny światowej

Najnowszy numer magazynu nosi tytuł "Przemilczana wina Polski". 

"Przeczytajcie, jak polski szowinizm, skierowany nie tylko przeciw Niemcom, ale i przeciw Związkowi Radzieckiemu, szybko się rozwijał i odegrał niemałą rolę w wybuchu II wojny światowej. I dowiedz się, jak 14 mln Niemców zostało przymusowo wypędzonych z ojczyzny zimą 1944/45 lub torturowanych i zamordowanych w obozach śmierci, takich jak Łambinowice, Jaworzno czy Świętochłowice" - w ten sposób reklamuje swój numer magazyn "COMPACT-Geschichte".

Reklama

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca uwagę, że w spisie treści gazety znajdują się m.in. następujące pozycje: "Polska droga do wojny / 1930-1939; Pobrzękiwanie szabelką z Warszawy: plany wojenne Polski przeciwko Niemcom; Terror wobec mniejszości: nienawiść do Niemców, Żydów i Ukraińców".

"Polska nie przepracowała zbrodni wojennych"

Na propagandowym i kłamliwym artykule gazeta nie kończy. Niemieckie wydawnictwo na swoim kanale na YouTube opublikowało też rozmowę, która rozwija tezy stawiane w publikacji. Z materiału można się m.in. dowiedzieć, że Polska miała ukraść niemieckie ziemie i wymordowała 2 mln Niemców, a 10 mln przepędziła. 

W filmie pada stwierdzenie, że Polska nadal nie przepracowała tych zbrodni - inaczej niż Niemcy. 

Z informacji, które ukazywały się w niemieckich mediach, wynika, że "COMPACT" i jego poświęcona historii wersja "COMPACT-Geschichte" nie są oficjalnie związane z AfD, ale wspierają prawicowo-populistyczne ugrupowanie. 

Redaktor naczelny pisma Jürgen Elsässer wielokrotnie pojawiał się na imprezach organizowanych przez AfD, a na łamach pisma często wypowiadają się politycy tego ugrupowania.

Cytowany przez "Rzeczpospolitą" Norbert Kleinwächter, wiceprzewodniczący klubu AfD w Bundestagu zapewnił, że magazyn "Compact" "nie ma nic wspólnego z AfD, ani nie należy do partii, ani nie działa w jej imieniu".

Polska domaga się reparacji wojennych od Niemiec

Polski rząd domaga się od Niemiec reparacji za straty poniesione w trakcie II wojny światowej. 

Na początku stycznia polskie MSZ przekazało, że resort dyplomacji Niemiec przesłał odpowiedź na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie wojny. 

Według rządu w Berlinie sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Według MSZ polski rząd będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945.

Straty wojenne Polski

Inwazja hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. była jednocześnie początkiem II wojny światowej. Szacuje się, że w jej wyniku życie straciło co najmniej 55 mln osób, ale niektóre szacunki podają nawet liczbę 80 mln. 

Wskutek niemieckiej agresji i okupacji zginęło około sześć mln obywateli polskich. Zniszczeniu uległo wiele polskich miast. Niemal całkowicie zrównana z ziemią została Warszawa. 

We wrześniu 2022 r. zespół kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka zaprezentował raport o stratach poniesionych przez Polskę, szacując je na ponad 6 bln 220 mld złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: afd | Niemcy | Polska | II wojna światowa | Alternatywa dla niemiec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy