Reklama

Reklama

Niemcy kupią amerykańskie śmigłowce. CH-47 Chinook zastąpi przestarzałą flotę

60 ciężkich śmigłowców CH-47 Chinook, wyprodukowanych przez amerykański koncern Boeing, zostanie zakupionych przez Niemcy - powiadomiła niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. Nowe maszyny mają zastąpić "starzejącą się flotę helikopterów bojowych Sikorsky CH-53" i będą kosztować około cztery miliardy euro.

- Dzięki tym śmigłowcom wzmocnimy naszą zdolność do współpracy w Europie - powiedziała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht w Bundestagu, niższej izbie niemieckiego parlamentu.

Jak pisze agencja Reutera, według wcześniejszych danych planistycznych Bundeswehra ma nabyć w latach 2023-2029 od 45 do 60 ciężkich śmigłowców transportowych za około cztery miliardy euro.

Śmigłowce CH-47 zasilą flotę helikopterów bojowych

Sikorsky CH-53 to amerykański ciężki śmigłowiec transportowy. Niemieckie wojsko lata na tych maszynach od lat 70. i zamierza wycofać je do roku 2030. Według Reutera wady tych przestarzałych maszyn niemieccy żołnierze odczuli zwłaszcza podczas misji w Afganistanie, gdy CH-53 wymagały wielu prac konserwacyjnych, aby móc operować w powietrzu.

Reklama

ZOBACZ: Co Joe Biden powiedział o rakietach dla Ukrainy? Wątpliwości rozwiane

CH-47 Chinook to wielozadaniowy, dwusilnikowy i dwuwirnikowy śmigłowiec o dużym udźwigu. Obecnie jest używany w 16 krajach, poza USA także m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Grecji, Kanadzie, Włoszech, Izraelu, Japonii.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy