Reklama

Reklama

Niemcy: Formuje się koalicja SDP, Zielonych i FDP. Rząd do końca roku?

Możliwe jest sformowanie jeszcze w tym roku koalicyjnego rządu Niemiec z udziałem SPD, Zielonych i liberalnej FDP - przekazał w sobotę współprzewodniczący socjaldemokratycznej SPD Norbert Walter-Borjans.

Na łamach gazety "Welt am Sonntag" Walter-Borjans wyraził przekonanie, że jego partia jest w stanie szybko porozumieć się z Zielonymi i FDP (Wolną Partią Demokratyczną) w sprawie koalicji.

- Rząd powinien być powołany do końca roku. Jest to wykonalne - powiedział polityk. - Moglibyśmy rozpocząć formalne negocjacje koalicyjne w październiku i zakończyć je do grudnia - dodał.

Również w sobotę na pierwszym powyborczym zjeździe Zieloni upoważnili kierownictwo ugrupowania do zaangażowania się w rozmowy w sprawie możliwego wejścia do koalicji.

Reklama

Olaf Scholz na kanclerza?

Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock oświadczyła, że partia wciąż nie zadeklarowała się za konkretną koalicją, podkreślając, że priorytetem ugrupowania będzie ochrona środowiska i społeczeństwo liberalne oparte na spójności społecznej.

Zarówno SPD, która wygrała w wyborach do Bundestagu 26 września, jak i chadecka Unia CDU/CSU, która zajęła niedalekie drugie miejsce, zabiegają o Zielonych i FDP jako koalicjantów, by utworzyć parlamentarną większość.

Z piątkowego sondażu ARD-DeutschlandTrend wynika, że 51 proc. Niemców uważa, że najlepszym kandydatem na kanclerza jest obecnie szef SPD Olaf Scholz, a jego partia powinna utworzyć rząd z Zielonymi i FDP. 66 proc. ankietowanych oceniło, że szef CDU Armin Laschet powinien ustąpić z funkcji "ze względu na historycznie słaby wynik (partii) w wyborach".

"Dobra atmosfera rozmów"

Spotkanie przedstawicieli SPD i jej potencjalnych koalicjantów przewidziane jest na niedzielę.

Zieloni i FDP spotkali się na rozmowy w piątek. Według lidera FDP Christiana Lindnera upłynęły one w "dobrej atmosferze", podkreślano jednak także różnice dzielące obie partie.

SPD zdobyła w wyborach 25,7 proc. głosów. Na drugim miejsce znalazła się Unia CDU/CSU, zdobywając 24,1 proc., co jednak jest dla chadeków najgorszym wynikiem w ich historii. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 14,8 proc., a za nimi FDP z 11,5 proc. Skrajnie prawicowa AfD uzyskała 10,3 proc. głosów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama