Reklama

Reklama

Niemcy: Eskalacja antysemityzmu. Jest reakcja amerykańskiego Departamentu Stanu

Stany Zjednoczone są wielce zaniepokojone wciąż wzrastającym antysemityzmem - przekazał Departament Stanu zapytany o rosnącą od tygodni liczbę ataków na Żydów, synagogi i instytucje żydowskie w Niemczech. Każdego dnia dochodzi średnio do sześciu ataków na Żydów.

W reakcji na eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy nasiliła się liczba ataków na Żydów w Niemczech. Policja donosiła o napadach na synagogi, instytucje żydowskie, podpaleniach flag Izraela oraz brutalnych atakach na wyznawców judaizmu.

Z kolei w 2020 roku niemiecka policja odnotowała najwięcej przestępstw przeciwko Żydom od początku prowadzenia statystyk. Średnio każdego dnia w Niemczech dochodzi do sześciu ataków na Żydów.

Departament Stanu zapytany podkreślił zaangażowanie administracji urzędującego prezydenta USA Joe'go Bidena w walkę z antysemityzmem w kraju oraz za granicą. Instytucja powołała się na słowa prezydenta, że "każdy z nas musi być czujny i otwarcie przeciwstawiać się odradzającej się fali antysemityzmu oraz innych form bigoterii czy nietolerancji u nas czy dookoła świata".

Reklama

USA chce podjąć działania

"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż wysokimi poziomami - a w niektórych miejscach wzrastającymi liczbami incydentów - antysemityzmu w wielu krajach. Stany Zjednoczone nie są obojętne na te incydenty i musimy traktować poważnie przemoc, która często towarzyszy antysemityzmowi oraz niebezpieczne kłamstwa, które leżą u jej podłoża. Musimy zestawiać kłamstwa z faktami oraz odpowiadać sprawiedliwością na przestępstwa na tle nienawiści" - przekazano w oświadczeniu.

Departament Stanu podał jakie wysiłki zamierza podjąć żeby zwalczać antysemityzm na świecie, wśród nich znalazło się m.in.: "rozpoznawanie oraz potępianie przejawów antysemityzmu; budowanie koalicji w celu promowania tolerancji; praca z sojusznikami i partnerami żeby zapewnić fizyczne bezpieczeństwo społecznościom żydowskim, pomoc krajom w rejestrowaniu przypadków, śledztwie, stawianiu oskarżeń oraz wyznaczaniu odpowiednich kar za przestępstwa na tle nienawiści".

W oświadczeniu zapewniono, że przedstawiciele Departamentu Stanu spotykają się z przywódcami rządów innych krajów, społeczeństwami obywatelskimi oraz wspólnotami religijnymi na całym świecie aby "realizować priorytety polityczne" i omawiać kroki jakie można podejmować w walce z antysemityzmem oraz - szerzej - w promowaniu wolności Żydów. W tym celu angażują się w działania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

Reklama

Reklama

Reklama