Reklama

Reklama

Niemcy: Dramatyczny brak wykwalifikowanych pracowników

Prawie połowa firm w Niemczech przyznaje, że brak wykwalifikowanych pracowników negatywnie odbija się na ich działalności gospodarczej.

Niemieckim firmom coraz bardziej daje się we znaki brak wykwalifikowanych pracowników. Prawie połowa przedsiębiorstw (43 procent) przyznaje, że niedobór fachowego personelu negatywnie odbija się na ich działalności gospodarczej - wynika z ankiety przeprowadzonej w paćdzierniku br. przez bank rozwoju KfW oraz Instytut Badań Gospodarczych (Ifo).

Na początku 2020 r., a zatem przed pandemią, tylko 28,6 procent firm wymieniło brak wykwalifikowanych pracowników jako przeszkodę w produkcji.

W tych branżach brakuje rąk do pracy

Bardziej szczegółowa analiza poszczególnych branż wykazała, że brak wykwalifikowanych pracowników był najbardziej odczuwalny w październiku w branży turystycznej hotelarskiej, gdzie dotknął 72 procent firm. Wielu pracowników tego sektora, jak również branży gastronomicznej, z powodu długiej fazy lockdownu i utraty dochodów, szukało zatrudnienia gdzie indziej. 

Reklama

Jak wynika z barometru KfW i Ifo również w transporcie pasażerskim i towarowym na drogach i kolei występuje dramatyczne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. 64 procent firm skarży się na ich niedobór. Dotknięta tym jest także połowa dostawców usług informatycznych.

AFP, RTR/jar, Redakcja Polska Deutsche WelleReklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne