Reklama

Reklama

Niemcy: Co z rządem? Merkel będzie negocjować z SPD

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w poniedziałek w Berlinie, że jej celem jest szybkie podjęcie negocjacji z SPD o utworzeniu stabilnego rządu. W polityce europejskiej kanclerz zapowiedziała natomiast bliską współpracę z Francją.

Pierwsze spotkanie liderów bloku partii chadeckich CDU/CSU - Merkel i Horsta Seehofera z szefem SPD Martinem Schulzem ma odbyć się w środę. 

Po spotkaniu zarządu CDU w Berlinie Merkel zastrzegła, że rząd mniejszościowy, który uważany jest za alternatywę wobec koalicji z SPD, nie spełniałby jej zdaniem warunku stabilności.

Cel Merkel - stabilny rząd

"Celem jest stabilny rząd" - powiedziała Merkel. "Podejmę rozmowy z socjaldemokracją z odwagą, świadoma poparcia (CDU)" - podkreśliła.

Merkel powiedziała, że między blokiem chadeckim a SPD jest wiele punktów spornych, ale i wiele punktów zbieżnych. Negatywnie oceniła podnoszoną przez socjaldemokratów propozycję zastąpienia konkurujących ze sobą prywatnych i państwowych kas chorych jednym "obywatelskim" ubezpieczeniem zdrowotnym. "To pachnie jednolitą kasą chorych" - zauważyła. Reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych jest jednym ze sztandarowych projektów SPD.

Reklama

Niekorzystny wynik wyborczy

Odnosząc się do niekorzystnego dla obu partii chadeckich wyniku wyborów parlamentarnych, Merkel wyjaśniła, że w kampanii wyborczej nie udało się jej przekonać wyborców, iż kryzys migracyjny znajduje się pod kontrolą. Wpływ na wynik niższy od oczekiwanego miały też jej zdaniem spory między CDU a bawarską CSU o kształt polityki migracyjnej.

W wyborach do Bundestagu CDU i CSU zdobyły 32,9 proc. głosów; na kilka miesięcy przed głosowaniem poparcie dla chadeków w sondażach sięgało 40 proc.

Merkel powiedziała, że Niemcy i Francja ponoszą szczególną odpowiedzialność za wzmocnienie Unii Europejskiej. Poinformowała, że Berlin popiera pomysł odnowienia w przyszłym roku francusko-niemieckiego Traktatu Elizejskiego z 22 stycznia 1963 roku. Merkel opowiedziała się za francuską propozycją ustanowienia do 2025 roku wspólnego dla obu krajów prawa podatkowego dla przedsiębiorstw. Wśród obszarów przyszłej współpracy wymieniła także cyfryzację, sztuczną inteligencję oraz zasady eksportu broni, a także politykę migracyjną.

Stany Zjednoczone Europy? Merkel sceptyczna

Merkel nie odniosła się do propozycji szefa SPD Martina Schulza - przedstawionej przez niego podczas ubiegłotygodniowego zjazdu partii - utworzenia do 2025 roku Stanów Zjednoczonych Europy. Szefowa CDU sygnalizowała już wcześniej sceptycyzm wobec tego pomysłu.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy