Reklama

Reklama

Niemcy chcą kar za robienie zdjęć pod spódnicą

Ruchome schody lub chwila nieuwagi w tłumie podczas koncertu. Aparat wsuwa się pod spódnicę, a kompromitujące zdjęcia trafiają do internetu. Wkrótce za takie działania w Niemczech może grozić więzienie.

Niemiecki rząd chce położyć kres tzw. upskirting, co oznacza robienie zdjęć pod spódnicą nieświadomym tego kobietom. Sprawcy najczęściej używają kijów do selfie lub wykorzystują sytuacje np. na klatkach schodowych. Fotografowane bywają także kobiece dekolty.

Rząd w Niemczech chce za takie zachowanie surowszych kar. - Fotografowanie kobiet pod spódnicą, albo ich dekoltów jest niczym nieusprawiedliwionym naruszeniem prywatności. To poniżające - uważa niemiecka minister sprawiedliwości Christine Lambrecht (SPD). Potem  zdjęcia trafiają na różnego rodzaju fora czy grupy w internecie lub są sprzedawane w celach komercyjnych.

Reklama

Dotychczas robienie zdjęć pod spódnicą było uznawane za wykroczenie. Sprawca mógł być ukarany tylko wtedy, gdy dotknął ofiary lub dodatkowo ją obraził i upokorzył. Jak przekonuje niemiecka minister sprawiedliwości, takie rozwiązanie nie zapewnia skutecznej ochrony ofiarom i nie daje wystarczająco jasnego sygnału sprawcom, że ich działanie jest poniżające i nie może być w żaden sposób akceptowane. Dlatego potrzebne są nowe regulacje.

100 tys. podpisów pod petycją

Zmiany były oczekiwane. Już wcześniej powstała petycja, której autorki domagały się wprowadzenia kar za "upskirting". Podpisało się pod nią w sumie 100 tys. osób.

Inicjatorki petycji Hanna Seidel i Ida Marie Sassenberg zwracały uwagę, że te intymne fotografie często trafiały na strony z pornografią. Wiele kobiet zostało też na nich zidentyfikowanych. Ofiary najczęściej zgłaszały, że do incydentów dochodziło w szkołach pracy, komunikacji publicznej, na koncertach, a nawet w supermarketach.

Ofiarą padali także Szkoci, noszący kilty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy