Reklama

Reklama

Niemcy: Bundeswehra dozbraja się w czołgi

W reakcji na kryzys ukraiński i zaognienie stosunków z Rosją Bundeswehra dostanie sto dodatkowych czołgów Leopard 2. To jej własny sprzęt, który już kiedyś sprzedała.

W reakcji na kryzys ukraiński i zaognienie stosunków z Rosją Bundeswehra zostanie wyposażona w sto dodatkowych czołgów Leopard 2. Te używane czołgi niemiecka armia odkupi od przemysłu za 22 mln euro, po czym zostaną one do roku 2017 zmodernizowane, poinformowało w piątek (10.04.2015) ministerstwo obrony RFN.

W ramach reformy Bundeswehry liczba czołgów w niemieckiej armii została zredukowana do 225 Leopardów 2. Obecnie podniesie się ją do 328. 320 pojazdów będzie służyło do celów bojowych, osiem do celów pokazowych.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen (CDU) już przed kilkoma tygodniami wstrzymała wycofywanie z użycia tych czołgów i zapowiedziała reaktywację batalionu pancernego, liczącego do 800 żołnierzy, wyposażonego w 40 czołgów.

Reklama

"Puste struktury"

Sto Leopardów 2, które obecnie powrócą do niemieckiej armii, pochodzi z jej wyposażenia i były one przeznaczone do demobilu. Ponieważ nie odpowiadają one nowoczesnym standardom technicznym będą obecnie poddane modernizacji. Rzecznik berlińskiego MON Jens Flosdorff nie potrafił podać kosztów modernizacji.

Bundeswehra otrzymała od roku 1979 ogółem 2125 Leopardów 2, z których służy jej obecnie jeszcze 240. Przewidziana w reformie armii redukcja do 225 sztuk była już właściwie zakończona i obecnie MON się z niej wycofuje.

MON zaznacza, że Bundeswehra ma dość pułków pancernych, dysponujących żołnierzami i infrastrukturą, ale brak im sprzętu.

Chodzi o wypełnienie "pustych struktur", zaznaczył rzecznik minister von der Leyen.

dpa / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama