Reklama

Niemcy. Będzie projekt ustawy znoszącej zakaz reklamowania aborcji

- Nie może być tak, że lekarze, którzy mają najlepsze kwalifikacje do udzielania informacji, nie mogą tego robić - uważa minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann. Rządzące partie - SPD, Zieloni i FDP - uzgodniły w umowie koalicyjnej wykreślenie paragrafu 219a kodeksu karnego, który zakazuje lekarzom publicznego udostępniania informacji o aborcjach.

Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann chce w styczniu przedstawić projekt ustawy znoszącej zakaz reklamowania aborcji. Polityk FDP ogłosił to w wywiadzie dla Funke Mediengruppe. 

Paragraf 219a kodeksu karnego zakazuje lekarzom publicznego udostępniania informacji o aborcjach i oznacza "zagrożenie karne dla lekarzy, jeśli np. na swojej stronie internetowej lub w inny sposób w internecie podają oni rzeczowe informacje o aborcji" - powiedział Buschmann. To według niego absurdalne, "ponieważ wiele kobiet, które zmagają się z pytaniem o aborcję, szuka porady również w sieci". 

Reklama

- Nie może być tak, że lekarze, którzy mają najlepsze kwalifikacje do udzielania informacji, nie mogą tego robić - uważa minister sprawiedliwości. Podobne poglądy wyraziła minister rodziny Anne Spiegel

"Paragraf 219a kodeksu karnego stygmatyzuje kobiety"

Polityk Zielonych - Anna Spiegel - w rozmowie z dziennikiem "taz" powiedziałą, że "zniesienie paragrafu 219a kodeksu karnego, który stygmatyzuje kobiety i penalizuje lekarzy, szybko stanie na porządku dziennym". Polityk ma wkrótce omówić tę kwestię z Buschmannem. 

- Zniesienie ustawy o transseksualistach dotyczy również obu resortów - oświadczyła Spiegel i dodała: "Możemy szybko zająć się jednym i drugim".

Partie koalicyjne chcą zastąpić 40-letnią ustawę o transseksualistach, którą wiele osób trans uważa za upokarzającą, "ustawą o samookreśleniu". Obowiązujące prawo przewiduje na przykład, że osoby mogą oficjalnie zmienić imię i nazwisko oraz płeć tylko po przeprowadzeniu badania psychologicznego i uzyskaniu decyzji sądu, a w trakcie tego procesu często muszą znosić bardzo intymne pytania - przypomina "Sueddeutsche Zeitung".

Partie SPD, Zieloni i FDP uzgodniły w umowie koalicyjnej wykreślenie paragrafu 219a. Zakazuje ona oferowania, ogłaszania lub promowania aborcji w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Od zmiany prawa w 2019 roku lekarze mogą informować pacjentów, że wykonują takie zabiegi, np. na swojej stronie internetowej. Jednak dalsze informacje, na przykład na temat rodzaju aborcji, pozostają zabronione.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: aborcja | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy